Blog bydlení

9 věcí, které musíte udělat před prvním sečením trávníku v tomto roce

9 věcí, které musíte udělat před prvním sečením trávníku v tomto roce.

 

 

Trocha příprav Vám ušetří starosti po celou sezonu.

 

Jaro dorazilo, což znamená, že je čas zbavit sekačky na trávu a zahradní nářadí prachu, který na ně celou zimu usedal a připravit se na příští sezónu.

 

Naše zahradní trávníky hrají důležitou roli v našem letním požitku pod širým nebem - pořádají se zde večírky, poskytují prostor pro hraní, odpočinek a čtení. Trávník rovněž ohraničuje květinové záhony a Vaše zahrádka díky němu vynikne. První sekání je velmi důležité, abychom správně připravili trávníky na celé léto. 

 

Jaké jsou tedy naše tipy?

 

1. Nesekejte celý trávník. Najděte koutek vaší zahrady, kde si můžete dovolit, aby byla trochu divočina. Tato dlouhá tráva poskytne potravu motýlům a jiným bezobratlým a přístřeší pro jiná zvířata - možná poskytnete domov i tak kouzelnému zvířátku jako je ježek.

 

2. Po měsících, kdy Vám chyběly sluneční paprsky, může vaše zahrada vypadat trochu zanedbaně. Je důležité, abyste před prvním sekáním roku trávníku udělali čas na vyčištění všech nepořádků včetně spadných větví, listía veškerého odpadu, který se mohl za zimu na trávníku shromáždit. Zkontrolujte, co se skrývá v trávě; větší kameny a silné větve se mohly dostat do zarostlého trávníku a pokud je sekačka zachytí, může se poškodit žací nůž. Udržování žacího nože ostré je životně důležité, protože tupý nůž může způsobit poškození trávy.

 

3. Nenehávejte to na “později”

Ačkoli rozdíl v klimatu se může lišit v závislosti na tom v jaké nadmořské výšce žijete, výzkum ukázal, že první dva týdny v dubnu jsou nejoblíbenějším časem na oprášení sekačky na trávu a první sekání.

 

4. Používejte pravidlo “jedné třetiny”

Při prvním sečení trávníku byste vždy měli dodržovat pravidlo jedné třetiny: nikdy nesekejte více než třetinu délky stébla trávy najednou. Sekání větší části by mohlo Váš trávník poškodit.

 

Délku trávy byste měli postupně snižovat po dobu několika týdnů, abyste dosáhli požadované délky. Sekání trávy příliš krátce, příliš rychle, se nazývá „skalpování“, což může vést k zamoření chorobami a plevelem.

 

5. Je Váš trávník opravdu “mimo kontrolu”?

Pokud byl váš trávník v chladnějších měsících trochu mimo kontrolu a vyrostl více než se Vám líbí,  nemusíte se bát, přesto dodržujte pravidlo jedné třetiny, ale během několika týdnů je používejte postupně. Pokaždé postupně snižte výšku sečení na sekačce, abyste dosáhli požadované délky trávy.

 

Jak je však uvedeno výše, aplikujte to pouze na menší oblast, kterou chcete zachovat. Přijměte divočinu na části trávníku a nechte ji růst.

 

6. Orámujte svou zahradu

Při prvním sečení trávy nezapomeňte na okraje. Zarostlé okraje mohou vypadat nevzhledně a mohou znamenat, že čas a úsilí strávené prací v zahradě byly zbytečné. Při sečení zarovnejte okraje přímo.

 

7. Nezalévejte trávník hned po sekání.

Nejlepší je vyhnout se zvykům zalévat trávník ihned po sečení. V měsíci není žádný specifický okamžik, kdy zelévat - mělo by to být jednoduše, kdykoli, kdy potřebuje vlhkost - existuje však několik pokynů, jak by mělo být  provedeno:

 

Zalévání pozdě večer nebo v noci může vést k vytvoření ideálních podmínek pro růst plísní a hub, protože tráva nemá čas vyschnout.

Uprostřed dne zase, když je slunce nejžhavější, může uaůévání vést k okamžitému odpařování vody nebo kapičkám, které působí jako zvětšovací sklo, a pálí stébla trávy.

Nejlepší čas je proto brzy ráno, protože vzduch je chladný a voda může cestovat ke kořenům.

 

8. Nezapomínejte na setí trávy

Nová tráva, která vyrostla ze semínek, bude výrazně slabší než zbytek trávníku a při nesprávném sečení může být snadno poškozena. Nejlepší je počkat, až tráva doroste přes cca 8 cm výšky do prvního sečení, aby měla čas zesílit.

 

 

9. Udělejte si ze sekání zvyk

Po prvním sekání budete možná muset sekat udržovanou část trávníku jednou nebo dvakrát týdně, abyste si udrželi požadovanou délku. To je způsobeno teplým počasím, které budí vaši zahradu k růstu.

 

10. Vyberte si správný typ sekačky

Je důležité si uvědomit, že žádné dva trávníky nebo zahrady nejsou stejné, i když jsou vedle sebe. Při výběru nejlepšího nástroje pro práci vezměte v úvahu stav a velikost vašeho trávníku a vaše potřeby v oblasti zahradnictví. Pro ekologičtější variantu zvolte elektrickou sekačku na benzín.

Názory

Přidat názor