Blog bydlení

Designové květináče do bytu i na zahradu

Ať už dáváte přednost květinové záplavě ve vašem obývacím pokoji, bylinkové zahrádce vždy po ruce na kuchyňském parapetu, maximálně využíváte svůj balkón či lodžii k pěstování šťavnatých rajčátek nebo vlastníte zahradu, na které zvládáte zahradničit i zvelebovat terasu, vstup i okna – vašemu bydlení i rostlinkám – okrasným i jedlým – rozhodně sluší a prospějí stylové květináče a truhlíky.

 

Zahradní květináče a truhlíky zvládnou každé počasí

 

Tedy pokud chcete, aby vám vydržely, pak rozhodně musí, a vy si při svém nákupu vybírejte právě takové. Málokomu se totiž chce při výkyvech teplot stěhovat květináč, stojící volně na zahradě či zdobící okno nebo vchod, na bezpečné místo. Jednak je to ryze nepraktické, ale také často hůře proveditelné. Exteriérové truhlíky či květináče přeci jen něco váží a jejich mobilita je tak lehce omezena. Proto se při svém výběru soustřeďte nejen na vzhled, ale především na jejich schopnost odolávat a vydržet mráz, kyselé deště, tropické sluníčko i výkyvy teplot. Stálobarevnost, tvar i struktura materiálu a jejich udržení i za delší čas je tak důležitý faktor při výběru. A design? Nebojte, rozhodně si vyberete! Květináče z pozinkovaného plechu, sklolaminátové, hliníkolaminátové, ale i z odolného plastu, impregnovaného či exotického dřeva, keramické i z umělého ratanu umí nepřízeň počasí ustát a navíc vypadají úchvatně.

 

Interiérové květináče dokáží dodat šmrnc

 

Každou místnost rozzáří nejen samotnou květinou, ale její kouzlo podtrhnou dokonalým obalem. Oproti květináčům vystaveným přírodním krásám i strastem, to ty interiérové mají mnohem jednodušší a designeři se tak můžou plně soustředit především na jejich designovou stránku. Při jejich výběru se rozhodně řiďte samotným interiérem – můžou s ním dokonale splynout, ale také zapůsobit jako potřebná dominanta interiéru – a to obzvláště výběrem jeho barevnosti. Pro rustikální styl jsou vhodné terakotové květináče, pro provensálský styl květináče či obaly s dávkou patiny a motivy voňavé levandule. Žije-li to u vás modernou, pak rozhodně vsaďte na barevnost a také výrazné geometrické vzory, romantický styl si naopak zaslouží něžnost v podobě drobných kreseb květin a motýlů. Květináč vybírejte i podle květiny samotné. Jeli výrazná sama o sobě, volte spíše květináč barevně i stylově střídmější.

 

Luxus samozavlažování

 

Ten rozhodně potěší nejen samotné květiny a rostlinky, ale především vás. Můžete si s klidem odjet na dovolenou a bez obtěžování sousedů či příbuzenstva bude o vaše rostlinky postaráno. I když se nejčastěji samozavlažovací květináče a truhlíky pořizují na parapety oken či balkóny, své široké využití mají i v interiéru a to hlavně u rostlin, které potřebují zvýšený přísun vody. Oceníte je však i při pěstování zeleniny či okrasný květin na balkóně, kde jsou v letních měsících vystaveny vyššímu žáru a jejich spotřeba vody je tak mnohem vyšší. K zahození však nejsou ani přímo na zahradě – opět u rostlin a květin, které by jinak mohly horkem a suchem více strádat. Velkou předností samozavlažovacích truhlíků a květináčů kromě funkce samotné je i překvapivě zajímavě řešený design. Mnohdy tak ani nepoznáte, že se jedná o květináč se samozavlažovací funkcí a ještě vám stylově vyladí vaše bydlení.

Názory

Přidat názor