Blog bydlení

Detektor úniku oxidu uhelnatého – jistota zdraví a života za pár korun

Málokdo z nás má na hýřivé rozhazování a nakupování věcí bez rozmyslu, občas však ve snaze ušetřit, šetříme na těch nesprávných místech. Detektor signalizující únik oxidu uhelnatého je toho příkladem. Investujte do záchrany života svého i svých blízkých a pořiďte si detektor, který umí zachránit život.

 

Tichý zabiják si nevybírá

 

I takto nelichotivě se přezdívá oxidu uhelnatému, který nepozorován a především nikým nezván, má na svědomí přes tisícovku otrav a bohužel i přes stovku smutných úmrtí jen v naší zemi za jediný rok. I když dodržíte všechny předepsané revize, údržbu komínů a spalovacích cest a bezpečnostní opatření, i přesto se může stát že udeří. 

 

Oxid uhelnatý není vidět....

 

A bohužel ani cítit, přesto se následky otravy mohou projevit velice rychle a upadnutí do bezvědomí na sebe nenechá dlouho čekat. Mezi prvotní příznaky patří bolest hlavy, závratě, nevolnost a únava. Následuje zvýšení prokrvení pokožky, horečka a bezvědomí. Pokud tedy vlastníte spotřebič na zemní plyn, v koupelně máte průtokový ohřívač vody na zemní plyn neboli karmu, ale také pokud topíte v krbu, krbových kamnech či plynovým kotlem, měli byste se mít na pozoru. Platí to dokonce i v často zlehčovaném případě a to jsou nastartovaná auta v garáži – ano i zde se ve výfukových plynech vyskytuje tento nebezpečný zabiják. Vždy myslete na to, aby v těchto místnostech byla zajištěná dostatečná cirkulace vzduchu – otevřené dveře, okna či zákonem stanovené průduchy jsou podmínkou! I když totiž máte vše v perfektním stavu, mohou nastat situace, které správný odchod spalin zkomplikují. Za nepříznivých rozptylových, povětrnostních podmínek či při dlouhodobém horkém počasí může dojít k zpomalení odtahu spalin i k obrácení tahu v komínu a zplodiny se mohou vracet zpět do místnosti. Tento jev může nastat i ucpáním sazemi či spadlým ptákem do komínu. Proto je vhodná výměna zastaralých kotlů či přístrojů za nové moderní, které jsou vybaveny čidly zpětného tahu a dokáží přístroj samy vypnout.

 

Zákon nenařizuje, zdravý rozum však velí!

 

I když zákon nic takového nepřikazuje, po shlédnutí pár reportáží o otravě celých rodin či malých děti je investice do hlásiče oxidu uhelnatého v pořizovací ceně od 400kč investicí, která rozhodně není zbytečná. Provoz detektoru vás nestojí žádnou námahu ani závratné finanční prostředky – funguje na obyčejné baterie, které stačí vyměnit preventivně dvakrát do roka. Detektor však dokáže  svým pronikavým a nepřeslechnutelným zvukem vyburcovat vás i okolí k záchraně zdraví i života a v místnosti jej stačí položit na poličku či připevnit na zeď. 

 

Co dělat pří úniku oxidu uhelnatého? 

 

V prvé řadě vždy volat telefonní číslo 112 a to raději i v případě, že na sobě nepociťujete žádné příznaky otravy. Otevřete okna a dveře a neprodleně opusťte místnost a zkontrolujte,  zda jsou s vámi venku všechny osoby, včetně domácích mazlíčků. Se záchranáři dorazí také hasiči, kteří vám nejen pomohou, ale také vysvětlí a poradí další postup.

Názory

Přidat názor