Blog bydlení

Dřevostavba nebo zděný dům? Zjistěte, co je vaší srdcovkou

Dřevo je stavebním materiálem od nepaměti, přesto je však stále obecně důvěra ve stavby ze dřeva nízká. Mnoho lidí má stále pocit, že při pouhém vyslovení srubu, roubenky či dřevostavby, by se jejich životní úroveň v bydlení vrátila o pár století zpátky. Přitom obě druhy staveb - dřevěné i zděné - mají své klady i zápory a spoustu spokojených majitelů, kteří by nikdy neměnili.

 

Dřevostavba vydrží i dvě století a je hotová za pár týdnů

 

Všechny stavby ze dřeva, které mají nosnou konstrukci z tohoto přírodního materiálu, se mohou pyšnit tímto názvem a nemusí být vůbec na první pohled patrné, že se jedná o dřevostavbu. Roubenky a sruby svůj pravý původ pyšně vystavují do široké okolí k obdivným pohledům kolemjdoucích. Dřevostavbu z lehkého dřevěného skeletu nebo sendvičového panelu možná na první pohled budete považovat za běžný zděný dům, dřevěná konstrukce je totiž dále klasicky opláštěná, izolovaná a zkrášlená omítkou. Přesto se stále jedná o dřevostavbu, která má spoustu předností. Majitele nejvíce láká nejen nižší pořizovací cena a často také možnost větší podlahové plochy za stejný peníz, ale také velice dobré tepelně-izolační vlastnosti, ekologická výstavba a především kratší doba za kterou se dům postaví. Výstavbou srubu či roubenky navíc získáte opravdu originální bydlení a interiér, který se rozhodně nekouká a život v něm je mnohem zdravější. Dřevo v něm skutečně dýchá a pracuje, zpříjemní život alergikům i astmatikům a vydrží s přehledem i vašim vnoučatům.

 

Zděná stavba je v našich končinách stále uznávanou tradicí

 

Jsme tak trochu národem konzervativním a vsázíme raději na ověřené jistoty. Přesto se najde čím dál více odvážlivců, kteří sestoupí z této pomyslné cesty a pustí se do dřevostavby. Zděný dům je svým způsobem sázkou na jistotu co se tvarové stálosti týká. Ano, zdi samy od sebe nepraskají a nevytváří typické praskliny jako dřevo svým vlastním přičiněním. Pár prvních let nemusíte trávit v obavách ze sesedání stavby a utvrzovat se ve své důvěře ve stavitelskou firmu. Zděná stavba – ať už z klasických pálených cihel, pórobetonu či inovativních vápenopískových cihel - také nevydává žádné praskající zvuky typické pro dřevostavby a drží také prim v dobrých akustických vlastnostech. Stavba domku z tradičního materiálu je dražší a také déle trvá, ale zase na druhou stranu mnohem lépe odolává živelným pohromám a má mnohem menší nároky na zabezpečení proti požáru, kterým není z principu tolik ohrožena jako dřevostavba.

 

Ať už se vašim novým domovem stane dům zděný či ze dřeva, vždy si k jeho výstavbě vybírejte kvalitní a zkušenou firmu s prověřenými referencemi, u které nehrozí prodlevy, dofinancovávání či fatální chyby, které by z vašeho vysněného bydlení udělaly noční můru.

Názory

Přidat názor