Blog bydlení

Funkcionalismus – nechte se unášet atmosférou ušlechtilé elegance

Ač ovládl bydlení své doby v třicátých letech 20. století, slaví svůj fenomenální návrat s plnou parádou. I když je funkcionalismus typický více v architektuře, promítl svůj velký vliv také do samotného bydlení. Pokud vás tedy oslovuje jednoduchost a čisté linie, funkcionalistický styl zcela jistě vítězně získá vaše srdce.

 

Funkcionalismus miluje prostor

 

A tak v bytě či domě zařízeném v tomto stylu nečekejte přemíru nábytku, natož zdobných prvků. Neznamená to však že by, například jako v minimalistickém stylu, byl interiér zařízen až téměř stroze, jen ryze prakticky a funkčně. Nic co nemá svůj právoplatný a ověřený účel sem zkrátka nepatří. Funkcionalistický styl nabízí vzdušnost, jednoduchou eleganci a razí praktičnost, která na vás dýchne z každého kousku nábytku i dekorace.

 

Na prvním místě funkčnost

 

Pokud stále tápete, jakže tento styl vypadá v praxi, pak zapátrejte v paměti. O nejvýznamnější funkcionalistické stavbě na našem území jste už určitě slyšeli. Vila Tugendhat v Brně je architektonickou špičkou jak z pohledu stavby, tak i zařízení interiéru. Není proto divu, že díky své jedinečnosti a důmyslnému vybavení je zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Nadčasovost, smysl pro detail a zároveň cit pro originalitu, to je funkcionalismus, který přežije desetiletí a stále má dalším generacím co nabídnout.

 

Křehce rafinovaná jednoduchost

 

Interiér funkcionalismu je plný typických znaků, kterými jsou strohost, jednoduchost a ostré linie, rafinovaně kombinované s oblými tvary. Zdobnost zde rozhodně nečekejte, stejně jako přemíru různých druhů materiálů. Funkcionalismus sází na čiré či matné sklo, kov a nábytek kombinovaný s chromem. V interiéru rozhodně nesmí chybět jednoduché solitery – umělecké obrazy, velké vázy a také decentní sochy.

 

I když designeři a obzvláště bytoví architekti, razí většinou názor, že se funkcionalistický styl bydlení hodí spíše pro stejně vyhlížející domky či vilky a není vhodné zařídit si v tomto duchu byt, nebojte se jít proti proudu. Ano, je pravdou, že funkcionalistický dům postavený v tomto stylu a stejně tak zařízený uvnitř i v okolí stavby, bude zcela jistě působit úchvatně. Pokud se vám líbí tento styl bydlení, proč byste si jej však nemohli zrealizovat i v panelákovém bytě. Věříme, že se vám to může podařit i mnohem lépe – stačí se nechat vést vlastním citem...

 

 

Názory

Přidat názor