Blog bydlení

Hledáte vhodná svítidla do nové koupelny?

 

 

Jak vybrat osvětlení do koupelny? 

 

Hledáte vhodná svítidla do nové koupelny, nebo vám nevyhovuje současné osvětlení? 

 

 

Poradíme vám, jak vybrat svítidla, aby vám dlouho sloužila, a vy jste byli maximálně spokojení. U koupelnového osvětlenímusíme kromě standardních požadavků brát v úvahu i teplotu a pravidelnou vlhkost v místnosti, je tedy nutné vybírat ze svítidel s vyšší třídou ochrany IP, alespoň IP 44. Do koupelny patří neutrální až teplá barva vyzařovaného světla, optimálně kolem 4000 kelvinů.

 

Centrální svítidla 

 

Základem každé místnosti, tedy i koupelny je centrální osvětlení. Záleží na velikosti a členitosti místnosti, volit však můžete z jednoho ústředního svítidla, bodovek, či podhledových svítidel. Ústřední svítidlo se hodí do menších, dobře přístupných místností. Pokud máte místnost větší, nebo velmi členitý prostor, oceníte bodová svítidla nebo více podhledových světelvhodně rozmístěných na stropě. Ty můžete nasměrovat přesně tam, kam potřebujete, aby světlo dosáhlo do každého zákoutí a nevznikala tmavá místa, která mohou být v kluzké koupelně i nebezpečná.

Zrcadlové svítidlo

 

Dalším typem svítidla, které by nemělo chybět v žádné koupelně je zrcadlové osvětlení. Trendy v koupelnovém designu se sice ubírají směrem k zrcadlům s integrovaným osvětlením, ta ale bohužel nemohou splnit náročné požadavky na kvalitní zrcadlové osvětlení, je tedy vždy lepší, pokud zvolíte přídavné svítidlo. Umístit svítidlo lze jak nad zrcadlo, tak podél svislých stran, kdy zabráníte vytvoření nežádoucích stínů. Při koupi je třeba volit u svítidel typ světla, které má kvalitní podání barev (CRI se blíží hodnotě 100 Ra). Tento důležitý faktor určuje, jak jsou barvy věrné v porovnání s denním světlem. Pokud se totiž dámy nalíčí před zrcadlem osvětleným nekvalitním zdrojem, může je venku čekat nepříjemné překvapení. 

 

Doplňkové osvětlení

 

Pokud potřebujete ještě více světla, můžete sáhnout po doplňkových nástěnných svítidlech s rozptýleným světlem, nebo LED páskách, které mají skutečně široké využití. Můžete jimi osvětlit koupelnový nábytek, ale i stěny nebo podlahu. Můžete volit mezi různými barvami světel a dosáhnout tak maximální útulnosti. Zde je třeba mít na paměti, že pokud se LED pásek bude vyskytovat v místech, kde přijde do kontaktu s vodou, potřebuje ještě vyšší stupeň krytí IP 65 a více. 

 

Názory

Přidat názor