Blog bydlení

I podzimní zahrada si zaslouží vaši péči

Babí léto je tu a skutečný astrologický podzim také. Vítr rozfoukává listí a klesající rtuť teploměru nás nutí začít vrstvit oblečení. Než se však příroda zahalí do bílého hávu, zaslouží si i vaše zahrada špetku péče a lásky. Poradíme vám, jak se o ni na podzim postarat.

 

Podzimní sklizeň má své kouzlo

 

Právě proto, že některé plody vaší celoroční práce dozrávají právě v tento čas! I na podzim vaše záhony či zahrada nabízí ještě ovoce či zeleninu, kterou je potřeba sklidit před příchodem pořádných mrazů. Ovšem samozřejmě jen tehdy, pokud si je pěstujete. Do prvních mrazíků můžete se sklizní počkat u zelí, špenátu, kapusty i fazolí. Kořenovou zeleninu či poslední červenající se rajská jablíčka je důležité sklidit ještě před ranními mrazíky. A zapomenout nesmíte ani na ovocné stromky. V závislosti na odrůdě a vyvíjejícím se počasí je průběžně můžete sklízet a správně uskladnit.

 

Péči si zaslouží i trávník

 

Ať už si pěstujete trávník anglický nebo obyčejný, v průběhu podzimu je důležité dopřát mu pořádnou ozdravnou péči po horkém a suchém létě. Ideální je dopřát trávníku prospěšnou vertikulaci. Ta se postará o odstranění odumřelých částí a zároveň jej řádně provzdušní. Trávníku můžete dobře posloužit i rozpustným hnojivem, které podpoří jeho zdravou krásu a kondici. Z trávníku pravidelně vyhrabávejte také spadané listí či spadlé plody ovocných stromů.

 

Půda je pro každého zahradníka důležitá

 

A tak ani na ni nesmíte zapomenout. Půda potřebuje nejen živiny, ale také organickou hmotu. Dnes už se ustupuje od tradičního podzimního rytí záhonů, které přes zimu cenné živiny právě ztrácí a propaguje se spíše důkladné pohnojení a to i včetně tzv. hnojení zeleného. Není tak žádným hříchem, když záhonky zcela nesklidíte od zelných natí, ale půdy je zbavíte až na jaře. V říjnu je tak ideální dopřát půdě hnůj, kompost či umělé hnojení a důkladně ji porýt až na jaře.

Názory

Přidat názor