Blog bydlení

Interiér v provensálském stylu – to je elegance a pohoda s vůní levandule

Domov se vším, co význam tohoto slova znamená, tvoří všichni kdo jsou si blízcí a pečují o teplo rodinného krbu. Ale také samotný interiér, který ve stylu francouzské Provence naplní všechny vaše touhy po elegantní jednoduchosti, vzdušnosti i příběhu, který dokáže tento styl vyprávět s pravou francouzskou noblesou a šarmem.

 

Na chalupu, do bytu i novostavby

 

Provensálský styl bydlení není těžké vykouzlit, samozřejmě to chce dávku trpělivosti, snahy a informací, jak si takové venkovské bydlení v režii francouzské elegance vykouzlit. Chalupy a venkovské usedlosti mají k naplnění tohoto stylu dobře našlápnuto i z exteriérového hlediska a díky příznivým podmínkám stylu samotné stavby. Dřevěné prvky, zídky, kouzlo odkrytých cihel, pravé dřevěné podlahy i jiný typ omítek provensálskému stylu nahrávají. Povést se vám to však může v malometrážním bytě stejně jako v prostorném prvorepublikovém bytě či novostavbě.

 

Od podlahy po výmalbu

 

Podlaha je obecně často opomíjeným kouskem interiéru, který má však velký význam nejen z hlediska našeho pohodlí a komfortu, ale také se podílí velkou měrou na celkovém výsledném stylu bydlení. Máte-li to štěstí a váš dům či byt zdobí poctivá dřevěná podlaha, rozhodně se jí nevzdávejte a pokuste se jí zachránit a vdechnout jí nový, klidně i barevný, život. Chybu neuděláte ani v případě dlážděné podlahy, kterou můžete vybírat v teplých tónech hnědé, oranžové, cihlové, ale i červené barvy. Výmalba v provensálském stylu dýchá něžností i lehkou nostalgií a kouzlem přírody. Mezi nejvíce preferované barvy patří šedá, žlutá i jemně zlatá, také olivová, zelenkavá a nepostradatelné tóny fialové, tyrkysové a všechny krémové odstíny. Vyřádit se můžete i v případě, že vaše srdce tíhne k tapetám – ty jsou v provensálském stylu vítané, obzvláště ty s květinovými ornamenty a vzory.

 

Kouzlo nábytku i rafinovaných detailů

 

Domov tvoří jeho obyvatelé a také nábytek a doplňky, které v provensálském stylu působí vždy lehce, svěže a nad věcí. Hlavní slovo má vše přírodní a tak poctivý dřevěný nábytek samozřejmě nesmí chybět. Ať už jej opatříte patinou, vsadíte na něžné barevné tóny nebo jej necháte v původní přírodní barvě, vždy skvěle zapůsobí a vyladí celý váš interiér na jedničku. Od věci rozhodně není prozkoumat poklady po babičce a navštívit půdu, sklep nebo klidně i starožitnictví – určitě v něm najdete spoustu zajímavých kousků vyrobených poctivou prací mistra truhláře a zručného řezbáře. Celkovou atmosféru provensálského bydlení okoření nejen bylinky na okně, sušená levandule ve váze, ale také ubrusy, přehozy a polštářky s květinovými vzory, proutěné košíky na drobnosti stejně jako keramické doplňky z dědictví po vaší pratetičce. On totiž i hrníček bez ouška v duchu provensálského stylu nabývá nový a luxusní vzhled.

Názory

Přidat názor