Blog bydlení

Jak bezpečně upevňovat pomocí hmoždinek?

 

Ať bydlíte v novostavbě, či starším obydlí, nevyhnete se drobným domácím opravám a kutilským vylepšením. Každá domácnost potřebuje jednou za čas připevnit svítidlo, obraz či poličku. Aby vaše práce nepřišla vniveč, je třeba, aby ukotvení bylo opravdu bytelné. K tomu slouží do většiny materiálů hmoždinky. Ty fungují jako kotva a bezpečně drží daný vrut v materiálu.

Pokud se ale rozhodnete vrtat a připevňovat, je nutné vybrat správné součástky a nářadí pro konkrétní materiál zdi. Na trhu je k dispozici mnoho druhů hmoždinek do betonu, zdiva, kamene, sádrokartonu, dřevotřísky nebo pórobetonu. Každý z materiálů má jinou hustotu astrukturu a funguje na něj tedy jiný typ uchycení. Věnujte tedy výběru hmoždinek zvýšenou pozornost, aby se vrut ze zdi nevytrhl. Jako první krok je třeba identifikovat z čeho je zeď vyrobena. Cihlovou zeď poznáte dle červených částic. Betonová je velmi odolná, vrtá se do ní ztěžka a bez příklepové vrtačky nemáte šanci akci dokončit. Z betonu vznikne šedý až bílý velmi jemný prach.  Pokud provedete do zdi vrt a má hrubou šedou drť, jedná se pravděpodobně o pórobeton. Sádrokartonové desky mají charakteristické bílé lepkavé částice. Pokud si nejste jisti, o který typ zdi se jedná, sáhněte po univerzální hmoždince. Sice to není ideální, ale je to lepší volba, než sáhnout po hmoždince určenou pro zcela jiný materiál. Také natloukací hmoždinky mají široké uplatnění. Použít je lze pro beton, sádrokarton i klasické zdivo. Jsou specifické tím, že je natloukáte do zdi již s vrutem a poté pouze dotáhnete.

Pokud víte, jakou zeď máte, volte spíše hmoždinky přímo vyrobené na míru danému materiálu. Na trhu existují různé typy od hmoždinek do sádrokartonu, polystyrenu, pórobetonu i klasického zdiva.

Další možností je místo klasických plastových či kovových hmoždinek použít takzvané chemické kotvy. Jde o velmi spolehlivý chemický přípravek s dvousložkovou pryskyřicí. Nástavec u výrobku zastrčíme do otvoru ve zdi. Zaražením a otáčením svorníku dochází k aktivaci obou složek a pryskyřice přilne k povrchu svorníku a spojí jej se stěnou vyvrtané díry. Díky rychleschnoucí technologii je aplikace skutečně rychlá a pohodlná. Vzniká velmi pevný spoj s vysokou nosností. Velmi kvalitní chemická kotva lze sehnat například od výrobce Den Braven. Chemická kotva je vhodná i pro těžké předměty jako jsou ocelové tyče, zábradlí a výborně drží například i ve vlhkém betonu. Jedná se o maximálně efektivní nerozpěrný systém kotvení, kdy nevzniká žádné pnutí v základních materiálech, takže kotvy mohou být blízko okrajů nebo blízko sebe. 

Velikost hmoždinky a vrutu volte vždy v závislosti na předmětu, který chcete připevnit. 

Také věnujte pozornost montážnímu návodu na obalu a volte šrouby, které jsou doporučeny výrobcem. 

 

Názory

Přidat názor