Blog bydlení

Jak mít doma teplo? Základem je péče o topení i správné větrání

Pomineme-li samozřejmě to nejdůležitější a to je správný výběr způsobu vytápění, pak správná péče o něj je základem, který nám poskytne potřebný a hlavně vytoužený hřejivý pocit, který dělá domov domovem. Pokud se nám navíc podaří i snížit náklady na vytápění každičkou sezónu, pak bude naše spokojenost několikanásobná. A věřte, že k tomu stačí opravdu málo...

 

Správný výběr topného systému je základ

 

Pokud bydlíte v paneláku, a váš byt je protkán ústředním topením, máte jak se říká vystaráno. Pokud však stavíte či rekonstruujete rodinný dům, správné rozhodnutí čím budete vytápět, vám poskytne nejen krásně vyhřátý interiér, ale také výrazně odlehčí rodinnému rozpočtu. Výhodou je, že v dnešní době je výběr opravdu pestrý, a navíc se různé systémy dají i volně kombinovat a vzájemně spolupracují. Není tedy výjimkou vystavět si krb či koupit krbová kamna a k nim klidně koupit i kotel na plyn či elektřinu. Nejmodernější trendy nabízí nejen solární vytápění, ale především tepelná čerpadla. Vždy je však dobré výběr zkonzultovat s odbornou firmou. Ta totiž dokáže zohlednit všechny potřebné faktory – velikost domu, kvalitu jeho izolace a zohlednit i schopnost použitých stavebních prvků akumulovat teplo. Neopomene ani takovou skutečnost jakou je umístění domku a jeho zatěžování povětrnostními vlivy či výkyvy teplot.

 

Péče o topidla je prioritou

 

Tak jako se i my musíme starat o svou tělesnou i duševní schránku, abychom se cítili skvěle, tak i péče o systém vytápění i topná tělesa je základem úspěchu. Nepodceňujte tedy pravidelnou údržbu doporučovanou výrobcem a také potřebné revize, které jsou nejen stanoveny zákonem, ale především zajistí jak vaši bezpečnost, tak také správné fungování topného systému. A i taková věc, jakou je ústřední topení udržované v čistotě, zvyšuje jeho výkonost. Už pár centimetrů prachu usazených na topení brání produkci tepla a vy se pak divíte, proč je vám zima i když topíte naplno.

 

Správné větrání umí zázraky

 

Topidlům a vytápění věnujete dostatečnou pozornost, denně také nezapomínejte na pravidla správného větrání. To je rozhodně důležité nejen pro váš komfort a příjemné klima v místnosti, ale také pro zabránění vzniku plísní. Nikdy však nevětrejte příliš dlouhou dobu, stěny i zařízení bytu se příliš ochladí a vytopit pak prostor trvá mnohem déle a stojí vás zbytečné peníze. Ideální větrání spočívá v tom, pokud možno vytvořit průvan a nechat proudit čerstvý vzduch cca 5-10 minut. Raději větrejte několikrát denně v kratších intervalech, než jednou příliš dlouho.

 

Rozmístění nábytku rozhodně nepodceňujte

 

Ano, i taková banalita šetří peníze a zvyšuje teplo ve vašem příbytku. Všimněte si, jak často lidé před ústřední topení postaví vysokou pohovku a pak se diví, že musí příliš topit. Možná máte záda v teple, ale v místnosti chladno. Jistě, vždy není dostatek prostoru, pokud však máte místnosti menších rozměrů, vybírejte nábytek vždy tak, aby nebránil přirozenému proudění ohřátého vzduchu od topení. A pokud musíte k topení umístit třeba psací stůl, nebojte se v něm v části u topení vykouzlit alespoň malý otvor a opatřit jej mřížkou, aby topení dokonale plnilo svou funkci.

 

Názory

Přidat názor