Blog bydlení

Jak mít v zimě doma teplo a neprotopit víc než utáhnete

Zimní období je nádherné, bez přívalů sněhu a mrazivých nocí bychom se nemohli těšit na teplé jarní dny a nevěděli ani, jakých proměn je příroda schopna. Když se však doma začneme klepat zimou a bojíme se pořádně si zatopit, abychom se následně nemuseli děsit účtů za topnou sezónu, na vládu paní Zimy pak máme jistě zcela jiný pohled. V dnešním článku vám přinášíme pár tipů jak ušetřit a přesto doma nemrznout.

 

Dejte topení šanci ukázat vám svou sílu

 

Není snad nic horšího, než mít topení puštěné na plno a láteřit, že vůbec netopí. Pokud nevěřícně kroutíte hlavou a říkáte si, jak jen to je možné, zkuste si dobře prohlédnout, zda ohřátému vzduchu nestojí nic v cestě a topení má vůbec šanci ukázat své schopnosti. Zapomeňte na záclony a těžké závěsy, které zatarasí cestu teplu. Ideální není ani sušení prádla přímo na radiátorech a postavit před topné těleso rovnou celou sedací soupravu je už naprosto OUT.

 

Důvěřujte termostatu a správnému větrání

 

Naplno puštěné topení není rozumné ani zdravé, mnohem důvtipnější je teplo regulovat pomocí termostatu, který si v každé místnosti nastavíte dle vašeho přání a zároveň jej můžete načasovat tak, že před probuzením budete příjemně snídat ve vyhřáté kuchyni nebo se z dlouhé zimní procházky či koulovačky vrátíte do komfortně teplého domova. Pracně a draze získaným teplem také neplýtvejte nerozumným větráním. Krátké a intenzivní větrání, kdy můžete využít i průvanu, zabezpečí potřebnou výměnu čerstvého vzduchu, zároveň však nedojde k nadměrnému ochlazení stěn, které by se znovu dlouze ohřívaly.

 

Topte zkrátka chytře!

 

Také patříte mezi ty, kteří při každé příležitosti topení vypínají v bláhové víře, že tím ušetří? Opak je však pravdou. Pokud necháte byt či dům zcela vychladnout, je mnohem finančně nákladnější a zdlouhavější jej opět vyhřát. Proto je rozumnější nechat topení temperovat místnost a zcela jej nevypínat – obzvláště v mrazivých dnech. Samotné teplo se pak snažte v místnosti udržet dobře utěsněnými a kvalitním okny, ale také dveřmi a v úvahu vezměte i vhodně zvolenou podlahu či její zateplení. Chladná dlažba obzvláště v přízemí vás nezahřeje – od nohou je navíc pocitová teplota nejdůležitější. Pokud se tedy nechcete tohoto typu podlahy vzdát, použijte v zimních měsících třeba kusové koberce.

Názory

Přidat názor