Blog bydlení

Jak na jedinečný plot? Živě a zeleně!

Jaro se pomalu hlásí o slovo a než si své místo nejen v kalendáři, ale i za našimi okny vybojuje,  máme dostatek času přemýšlet  a snít o smělých plánech, jak zvelebíme svou zahradu a její okolí. Pokud máte letos v plánu nový plot, máme pro vás tip, jak se postarat o dokonalé soukromí v přírodním stylu.

 

Živý plot aneb v hlavní roli příroda

 

Budování plotů, jako svébytné ohraničení našeho pozemku a majetku, má své odpůrce i příznivce. Často se stane, že jsou místa či městské čtvrti, kde místní stavební úřad nepovolí stavbu žádného plotu – ať už z designových či praktických důvodů, typicky třeba na území ve vyšší míře ohroženém případnou povodní. Zatímco někdo nemá potřebu uzavírat se před světem a svému okolí vymezovat své vlastnictví, druhý potřebuje plot z ryze praktických či bezpečnostních důvodů. Plot totiž nechrání jenom náš majetek – jeho zdolání je přeci jen dosti snadné – ale především domácí zvířata či malé děti před útěkem, úrazem či nebezpečím. Plot tak ocení nejvíce lidé bydlící u silnice, stejně tak lidé třeba na samotě u lesa, kde plot chrání jejich úrodu před hladovou zvěří. Ploty mohou být z různých materiálů i těch netradičních, co však vychází z tradice samotné přírody je rozhodně živý plot – ať už zelený, listnatý, jehličnatý či nádherně rozkvetlý.

 

Výhody živého plotu 

 

Živý plot je nejenom dokonalou pastvou pro oči, nenápadný i dominantní zároveň, ale také praktickým řešením z hlediska údržby, životnosti, hlukové bariéry i tolik potřebného soukromí. Živý plot není snadné jen tak překonat a svou hustotou chrání vaše soukromí před zvědavými pohledy okolí a dokonce zvládne i odhlučnit příliš bujaré sousedy.  Za dokonale hustým živým plotem můžou v bezpečí pobíhat děti i čtyřnozí mazlíčci a vy si můžete v klidu relaxovat. Jako každý plot i ten živý vyžaduje určitou dávku péče, je to však údržba jednoduchá, nenáročná fyzicky i finančně a navíc i zábavná.

 

Od snění k činům

 

Živý plot, to už dávno nejsou jen stále oblíbené túje, ale také stálezelené listnaté i opadavé keře. Dokonce váš živý plot může rozkvést najednou, nebo vykvétat postupně několik měsíců a ani jej nemusíte stříhat. Snadno tak živý plot sladíte nejen se zahradou, ale také s domy různých stylů i barevných fasád a především s vašimi sny a představami o zahradě snů. Samotná realizace je pak buď přímo na vás, nebo si můžete nechat zasadit svůj živý plot i odbornou firmou, která vám poradí i s výběrem rostlin, keřů či stromků dle orientace vaší zahrady i možností závlahy. Při péči o živý plot pak rozhodně dodržujte pravidlo – nenechat si živý plot přerůst přes hlavu. Nejen, že bude vypadat stále elegantně, ale také se vám bude snadno udržovat dokonale zastřižený.

Názory

Přidat názor