Blog bydlení

Jak zařídit jednopokojový byt? Účelně i útulně! Část druhá

Ať už dobrovolně či z donucení, i jednopokojový byt může být dokonalým místem, kterému pyšně budeme říkat domov. Stačí jen dodržet pár pravidel a vaše jednopokojové království vám bude leckdo závidět.

 

Škatulata škatulata hýbejte se...

 

V jednopokojovém bytě se nevyhnete stěhování nábytku, proto volte takový, který je lehký a také opatřen zázračnými kolečky, díky nimž jej snadno přemístíte kdekoli po místnosti. Týká se to hlavně konferenčních stolů, ale také nábytku jako jsou pohovky, sedačky, křesla či odkládací stolky. Pokud se neobejdete bez křesla, vybírejte takové, které snadno posunete, a pokud je vaše pohovka zároveň i lůžkem, dobře vybírejte jakým způsobem se rozkládá – budete ji v lůžko měnit každý den, rozložení by tedy mělo zvládnout jemné ženské pohlaví stejně jako svalnatý pán domu. Myslete také na to, zda budete mít pro rozložení v místnosti dostatek prostoru – dle toho volte rozkládaní boční či čelní. A do kategorie škatulat patří i posuvné šatní skříně a další dvířka třeba v obývací stěně. Ušetříte tak prostor – do skříně se dostanete pohodlně bez nutnosti otvírat její dvířka do prostoru a tak v její blízkosti můžete mít pohovku stejně jako květinu či pelíšek pro psa. Každý centimetr se zkrátka počítá.

 

Rozložit prosím...

 

V jednopokojovém bytě oceníte takový nábytek, který má více funkcí a je variabilní. Funkce rozkládání je tak jednou z báječných možností, jak do malého bytu pořídit funkční nábytek pro jednoho obyvatele i nečekané návštěvy. Rozkládací konferenční stůl, rozkládací křeslo, pohovka, ale také vše, co lze snadno sklopit ke zdi a využít jen když potřebujeme – jako třeba stůl pro notebook či multifunkční stůl pro rodinou večeři – to vše je pomocníkem k nezaplacení.

 

Myslete i na kvalitní spánek

 

Kvalitní a pohodlný spánek je důležitý pro naši fyzickou i psychickou pohodu, v menších bytech se na něj však často zapomíná a šidíme jej. Neustupujte kompromisům a pokud to lze, pořiďte si patro na spaní, pódium se skrytým lůžkem či sklopnou postel. Snadno si do takového lůžka pořídíte kvalitní rošt a zdravotní matraci – vyspíte se tak doslova jako na obláčku. A svá záda šetříte i při samotném rozkládání či schovávání lůžka – rozestláno máte nejen v mžiku, ale hlavně snadno a bez námahy.

 

Zvažte možnost rozdělení pokoje

 

Pokud vás v jednopokojovém bytě bydlí více, rozhodně zvažte jeho rozdělení na více zón, zejména spací. V případě, že váš byt oplývá více metry čtverečními a má dostatečný počet oken, je to skvělá příležitost jak si své bydlení vylepšit. Nemusíte hned stavět cihlu k cihle, k rozdělení postačí i chytře zvolený nábytek – ať už policový regál či skutečná skříň – z každé strany plně funkční pro každou část takto rozděleného pokoje. Vždy se však snažte zachovat svůj pokoj vzdušný a plný pozitivní energie bez pocitu přeplácanosti.

Názory

Přidat názor