Blog bydlení

Jak zařídit jednopokojový byt? Účelně i útulně! Část první.

Jednopokojové byty jdou stále na dračku. Často jsou prvním obydlím pro mladé, kteří právě vylétli z hnízda, ale také pro seniory, kteří svůj prostorný byt přenechají potomkům či vnoučatům a sami se uchýlí do menšího bytu. Pracovní povinnosti, mnoho cestování či zkrátka jen nenáročnost, i to jsou důvody, proč mnohým z nás stačí k bydlení málo.

 

Méně je někdy více

 

Do malého bytu se nám musí vejít všechny naše poklady, stejně jako do bytu prostorem obdařeného. Ovšem místa máme mnohem méně. Nenechte se ovšem svést na scestí a rozhodně do pokoje nepořizujte spoustu skříní, obří obývací stěny či veliké knihovny. Mnohem výhodnější i nápaditější je vybudovaní komory, nejlépe na chodbě. Postačí vám i skromný prostor, ale chytře v něm ukryjete klidně celou svou šatnu, včetně vysavače a dalších nezbytností. Pokud jste milovníky knih, stylově i netradičně pro ně můžete vybudovat knihovničku také v předsíni – přímo kolem hlavních dveří. Bude plnit funkci estetickou, zároveň také protihlukovou, což v malém bytě oceníte. Určitě si budete chtít příjemně posedět s přáteli, či si jen tak lenošit, ovšem velká sedací souprava s mohutnými křesly není to pravé ořechové. Zvolte raději pohovku v kombinaci třeba se sedacím vakem. Ten snadno přemístíte dle potřeby, uklidíte třeba na skříň či do komory a pokud zvolíte materiál, který stačí jen občas otřít hadříkem, máte vyhráno. Na sedacím vaku se skvěle lenoší, povídá, čte i sleduje oblíbený seriál.

 

Světlo je váš přítel – ve všech podobách

 

A to vám pomůže štědře rozdávat kromě svítidel právě také zrcadlo. Zrcadlo dokáže dokonale lámat světlo a pohrát si s ním tak dokonale, že i vy sami zapomenete na to, jak je váš pokoj miniaturní. Zrcadlo je nejlépe umístit celoplošně na skříně či dveře, využít můžete i zrcadla ve formě jedinečných samolepících tapet, které snadno nalepíte kamkoli – třeba i na stěnu. Vtipně z nich můžete vystříhat různé obrazce a ty pak nalepit na stěnu, kde budou plnit jak funkci dekorace, tak funkci optického zvětšení místnosti. Vzdušnost, jednoduchost a světlé barvy jsou vaši pomocníci, s jejichž pomocí váš byt bude působit elegantně, svěže a hlavně prostorně.

 

V jednopokojovém bytě to rozhodně nepřehánějte s dekoracemi, obrazy ani doplňky. Naopak to, co vše může váš mini byt vylepšit, se můžete dočíst v pokračování tohoto článku s názvem „Jak zařídit jednopokojový byt? Účelně i útulně! Část druhá.“

Názory

Přidat názor