Blog bydlení

Jak zařídit jídelnu v malém bytě?

Toužíte po klasické jídelně nebo alespoň jídelním koutku, ale máte obavy, že váš byt či interiérové dispozice uskutečnění vašeho snu nedovolí? Nezoufejte a začtěte se do následujících řádku, kde vám poradíme, jak si vykouzlit jídelnu i na miniaturním prostoru a stolovat s noblesou a celou rodinou pohromadě.

 

Držte se osvědčených pravidel

 

Ve velkém prostoru vypadá kulatý jídelní stůl luxusně, ovšem na pár metrech čtverečních budete díky jeho jedinečnému vzhledu ztrácet tolik potřebné centimetry. Do malé místnosti tedy volte vždy čtvercový či obdélníkový stůl, tak aby byl naplno využit každý jeho kousek. Samozřejmě jej můžete přisunout ke zdi, kdykoli jej však při větším počtu strávníků můžete odsunout či pootočit a využijete tak jeho potenciál na maximum. Místo navíc v malometrážním bytě získáte, pokud svůj jídelní kout umístíte v obývacím pokoji a nebo rovnou zvolíte variantu propojené kuchyně s obývacím pokojem. Tam se nabízí různé varianty řešení, které mohou být i mnohem nápaditější než jen stůl a čtyři židle.

 

Uskromněte se!

 

Nemyslíme v jídle či v tom, že se zkrátka někdo ke stolu nevejde. Naopak – ke správně vybranému stolu se vejdete všichni, jen budete muset trošku pozapomenout na doporučené rozměry a ergonomická pravidla. Ta říkají, že každá jedna osoba by měla mít u stolu 0,4 – 0,5 metru, které zabezpečí během jídla příjemné posezení. Samozřejmě, že záleží na vašem konkrétním prostoru a výběru konkrétního jídelního stolu a i tak můžete mít na malém prostoru zabezpečen dostatek místa pro královskou hostinu. Navíc můžete vybrat variantu jídelního stolu, který lze rozložit a přes den tak nezabere tolik cenného místa.

 

Jaký jídelní stůl a židle?

 

Jak jsme výše zmínili, rozhodně se držte obdélníkového či čtvercového tvaru. Následný rozměr závisí na tom, kolik potřebujete usadit strávníků. V malých prostorech pak rozhodně vítězí jídelní stoly rozkládací nebo sklápěcí, které během nečinnosti nezabírají zbytečně prostor. Díky rozkládacímu stolu navíc pohodlně usadíte návštěvy či jiné členy rodiny. Sklápěcí stůl je ideální do skutečně miniaturních místností či rovnou do garsonky a snadno jej připevníte do stěny. Co se týká pohodlného posezení u kávy či oběda, vlastní místo u stolu a židle je jakýmsi nepsaným pravidlem. A věřte, že to lze i v bytě o pár metrech čtverečních. Dnešní moderní designeři myslí na všechny, kteří chtějí hezky bydlet a tak si můžete pořídit skládací či stohovatelné židle, které šetří tolik potřebné místo. Řešením může být i rohová lavice, která v dřívějších dobách slavila velký úspěch a dnes zažívá jakýsi návrat – ovšem v moderním a leckdy skutečně působivém i luxusním kabátě.

 

Názory

Přidat názor