Blog bydlení

Jak zatočit s prachem

Nevzhledné, obtěžující a všudepřítomné částečky prachu, které nejednu hospodyňku téměř denně rozpálí doběla, to je host, kterého nikdo nezve, přesto se jej není lehké zbavit. Kdo by taky měl rád uklízení. Až na pár pořádkumilovných výjimek, je denní pulírování jen nutným zlem. A i když nás utírání prachu rozčiluje sebevíc, zcela jej vymýtit zatím neumíme. Co však v dnešním článku můžeme je, poradit vám pár triků, jak snížit množství nezvaného návštěvníka na minimum.

 

Zařizujte interiér s rozvahou

 

Pokud víte, že patříte mezi puntičkáře, které každé zrnko prachu vyšle okamžitě pro prachovku a hned leštíte a stíráte, pak při zařizování svého domova myslete na vše, co množství prachu zvyšuje. Patří sem veškerá elektronika, která na prach působí doslova jako magnet. Samozřejmě v dnešní moderní technické době se bez nich neobejdete, chytře je však můžete ukrýt za rafinovaná dvířka – ať už prosklená či fungující jako vchod do vaší tajemné komnaty ukrývající vše od TV až po počítač či přehrávač. Stejné je to pak se suvenýry a přehnanou výzdobou, která funguje dokonale jako lapač prachu – hůře se však udržuje v čistotě. I tyto nezbytnosti můžete ukrýt do moderních prosklených vitrín a ušetřit si tak práci a zlepšit si ovzduší. Patříte-li mezi milovníky polštářů, deček, přehozů a plédů, pak mějte na paměti, že jsou přímo rájem pro prach. Udržujte je pravidelně čisté vysáním či vytřepáním – to však nikdy nedělejte přímo v interiéru.

 

Čistička vzduchu není jen pro alergiky

 

U alergiků je jasnou volbou, nebraňte se jí však ani v případě, že bydlíte u frekventované cesty, v blízkosti stromů či v přízemí. Pak sami nejlépe víte, jakým nepřítelem je prach ve vaší domácnosti. Sotva se jej zbavíte, už abyste začali stírat znovu. A pokud si chcete vyvětrat, prachovku ani nemusíte odkládat. S čističkou vzduchu však tento problém výrazně eliminujete. Kvalitní čistička dokáže zadržet prachové částice, vcelku ani nezáleží, zda pracuje na principu vodním, filtračním či elektrostatickém čistění vzduchu. Vaše spokojenost, a snížení prachu ve vaší domácnosti, je zkrátka zaručena.

 

Robotický vysavač zatočí s prachem za vás

 

Robotický vysavač se hodí pro každý typ podlahy – od dlažby, přes koberec až po parkety či plovoucí podlahu. Kromě toho, že zvládne neoblíbené vysávání zcela sám bez vaší asistence a zcela dokonale, jeho největší výhodou je to, že prach oproti klasickému vysavači prakticky nevíří. Navíc pokud si pořídíte variantu s funkcí vytírání, o prach je postaráno stoprocentně. Koberec je sporným prvkem. Na jednu stranu je místem, do kterého denně prach a špínu doslova zašlapáváme, na druhou stranu je právě paradoxně tím, kdo prach pojme, ale nevíří dále do interiéru. Jako zlatou střední cestou se tak stává pořídit si kusový koberec. Nezabere celou plochu podlahy, snadno se udržuje a přitom skvěle pojme prach, který by se jinak usazoval na podlaze a nepříjemně vznášel v místnosti.

A jaké další výhody přináší kusový koberec se můžete dočíst v článku „Kusový koberec dokáže divy“

Názory

Přidat názor