Blog bydlení

Jak zazimovat pergolu

Celé léto poskytuje příjemný stín a útočiště před deštěm. Je místem oddechu i setkávání u sklenky dobrého jídla a chutného moku s přáteli – v sezónu je zkrátka na roztrhání. Ať už vlastníte pergolu zcela otevřenou, částečně uzavřenou nebo s krytým výhledem do oblíbeného místa zahrady, jisté je, že si vaše pergola zaslouží náležitou péči. Odvděčí se vám dokonalým vzhledem a službou bez jediné chybičky.

 

Nepleťte si pergolu se skladištěm

 

Na první pohled je sice praktické, vše ze zahrady na zimu schovat do pergoly, do bezpečí, kam nesněží ani neprší. Ovšem jistě nechcete, aby se z pergoly stalo obyčejné skladiště. Pokud už se uchýlíte k této variantě, vždy uschovejte pouze věci čisté, zakryté fólií či v obalech. A s čistotou musíte začít také u pergoly. Bude to vypadat nejen dobře na pohled, ale na jaře budete mít méně práce, a čistá a uklizená pergola lépe odolává povětrnostním vlivům.

 

Začněte úklidem

 

Možná si říkáte, proč začít s úklidem před zimou, když na jaře stejně budete muset gruntovat znovu. Ano, prach a špína se vaší pergole přes zimu určitě nevyhne, úklid však bude snazší, protože špíny bude polovic. Navíc špína, nečistoty, spadané listí, mnohdy i popel, zbytky jídla či vylité sladké nápoje mají nemalý podíl na chátrání vaší pergoly. Proto pergolu důkladně vymeťte – na zemi i u stropu - a omyvatelné plochy důkladně vyčistěte. Pokud vaší pergolu zdobí květiny, rozhodně je nenechejte bez povšimnutí schnout celou zimu – truhlíkům i květináčům bude slušet zimní sestřih a obalení do textilie.

 

Pergole bude slušet nová barva i ochranný nátěr

 

Dřevo je vděčný materiál. Vydrží mnohé, léty získává na kráse a sluší každé zahradě. Nikdy nepůsobí kýčovitě, a můžete si vybrat jakýkoli barevný nátěr. Ten je však jediným úskalím péče o dřevěnou pergolu. Pro dlouhou a bezstarostnou životnost vaší pergoly je nutné pravidelně obnovovat její nátěr. Nejen, že jí to pak bude mnohem více slušet, ale každý nátěr funguje jako jakýsi štít, který zaručuje dobrou kondici samotného dřeva. Obnovit nátěr většinou postačí jedenkrát za dva až tři roky, každoročně byste však měli investovat finance i energii do ochranného nátěru. Ten chrání pergolu nejen před povětrnostními vlivy, prudkými teplotními výkyvy, ale také proti plísním, škůdcům, chorobám i dřevokazným houbám.

 

Nezapomeňte na okapy i drobné opravy

 

Většinu pergol zdobí - jako jakýsi pomyslný náhrdelník - okapy. Přes parné léto se postarají o dostatek vláhy pro váš záhonek, keře či stromy. Před zimou je však potřeba okapy vyčistit, zkontrolovat případné poškození i korozi, případně natřít. Okapový svod napojený na barel či jiný zásobník zachytávající dešťovou vodu je nejlepší odpojit – mráz vám jej nepotrhá a na jaře jej stačí znovu zprovoznit. Zkontrolujte také případné praskliny, uvolněné hřebíky či šrouby a také stav střechy. Pokud v pergole používáte i elektrické zásuvky, nezapomeňte všechny spotřebiče odpojit. Jeli součástí vaší pergoly také markýza, i tu je lépe přes zimu zabalit a uschovat před deštěm. Nejprve ji však ještě za slunečných dní babího léta očistěte a pořádně vysušte.

Názory

Přidat názor