Blog bydlení

Jak zvítězit nad rosením oken?

S příchodem chladných dní se mnoho domácností potýká s tím, že se jim obzvláště po ranním probuzení a odhrnutí závěsů či rolet naskytne nepěkný výhled na zarosená okna. Pokud se i vy potýkáte s tímto nešvarem, máme pro vás pár tipů, jak na rosení oken vyzrát.

 

Zarosená okna nejsou žádnou výhrou

 

Kromě toho, že přidávají práci a kazí výhled, můžou být také viníkem nepříjemné plísně v interiéru. Rosení oken je přitom přirozený proces, o který samozřejmě nikdo nestojí. Na chladných sklech se kondenzuje vodní pára, která vzniká ze vzduchu v místnosti. Voda z oken pak dokáže klidně stékat až na parapet, a pokud jí je skutečně hodně, klidně až po zdi na podlahu. Ničí se tak nejen okna, ale i zařízení interiéru a hrozí i zhoršení klima místnosti, kterou může ohrozit právě plíseň. Pokud nemůžete vyměnit svá stávající okna za kvalitnější, nejlépe trojsklenná, pak pro vás máme pár malých rad, jak s rosením oken zabojovat.

 

Nepodceňujte správné větrání

 

Na rosení oken se nemalou měrou podílí právě větrání. Pokud větráte špatně, s rosením oken dost možná budete muset bojovat i během dne. Proto, aby se vám okna rosila co nejméně, je důležité pravidelně a správně větrat. Ideální je větrat krátce, ale intenzivně. Zapomeňte tedy na oblíbené ventilačky, které problém mohou naopak ještě zhoršit. Naučte se minimálně několikrát denně, zhruba na deset minut, otevřít naplno okno či balkónové dveře tak, aby mohl vlhký a teplý vzduch ven a čerstvý dovnitř. Četnost větrání pak samozřejmě přizpůsobte počtu osob v místnosti i činnosti. V případě sušení prádla či vaření je potřeba větrat častěji.

 

Vyzkoušejte domácí lapače vlhkosti

 

Pokud doma bojujete se zvýšenou vlhkostí, pomoci vám mohou chytré nádobky, které umí vlhkost s místnosti pojmout. Vyzkoušeli jste pohlcovače vlhkosti z drogerie, ale jejich pravidelný nákup vám dost nabourává rodinný rozpočet? Vyzkoušet můžete i levnější variantu podomácku vyrobených lapačů vlhkosti. Pomoci vám může:

  • obyčejné grilovací uhlí. Stačí jej vložit do nádobky a postavit třeba na skříň či kuchyňskou linku. Zhruba po měsíci můžete uhlí vyměnit za nové
  • milujete pěstování pokojových rostlin? Pak jistě znáte dekorativní kamenivo Zeolit. Ano, i ten vám od vlhkosti v interiéru pomůže

Názory

Přidat názor