Blog bydlení

Jídelní stůl – vyberte si ten svůj

Jídelní stůl je od nepaměti prvkem našeho obydlí, ať v zámku či v podzámčí, u kterého zasedáme s rodinou či přáteli a společně trávíme příjemný čas. Je nedílnou součástí moderní kuchyně, ale čím dál častěji se stává dominantou jídelních koutů v propojených obývacích pokojích s kuchyní. Jako takový si zaslouží vaši pozornost, je totiž na očích více než dřív. O možnost výběru se obávat nemusíte, nabídka je více než lákavá...

 

Jídelní stůl do každého prostoru

 

Výběr jídelního stolu se samozřejmě odvíjí od našich prostorových možností. Ovšem, nic není ztraceno a na jakkoli velké kuchyně pohotově reagují bytoví designeři. Pokud jste majiteli jídelního koutu, který je místem štědře obdařen, rozhodně neváhejte a vybírejte stůl větších rozměrů. Všichni se u něj pohodlně najíte, vše se vám na něj vejde a bez kompromisů pohostíte celou rodinu při oslavách, či uspořádáte večírek pro přátele. Pokud u vás doma cupitají malá dítka, i ony ocení dostatek místa pro kreslení i hry. Vlastníte-li garsonku, a s každým centimetrem úzkostlivě šetříte, pak pro vás nejlepším řešením budou stoly rozkládací, ale také sklopné, které chytře připevníte přímo na stěnu. S úsporou místa si ví dobře rady také rohový stůl, navíc s úložným prostorem.

 

Počet strávníků i hostů rozhoduje

 

Pokud žijete singl, postačí vám klidně i stůl ve tvaru barového pultíku pro jednoho či dva. Pokud jste už rodiči či prarodiči, jistě oceníte stůl pro více strávníků, u kterého pohostíte celou rodinu. Udávaný minimální prostor pro jeden hladový krk je 60 X 40cm. Jsou to čísla doporučovaná pro pohodlné posezení i stolování, možnosti které však v reálu máme bývají často skromnější.

 

Materiál jídelního stolu od klasiky po modernu

 

Dřevěný jídelní stůl je stálicí, která neurazí a vždy bude působit stylově i nadčasově. Za stůl z masivu si připlatíte, sloužit vám však bude opravdu celý život. Svou službu precizně zvládnou i stoly z dřevotřísky, často kombinované s dýhou a také masivem. Pokud toužíte po něčem více jedinečném, skleněný jídelní stůl oslní prostor i návštěvu, navíc působí vzdušně a designově velice čistě, snadno se také čistý udržuje. Ve svých snech můžete jít ještě dále a pořídit si jídelní stůl v kombinaci skla i dřeva, ale také stále více žádaného nerezového provedení, černého kování či hliníkových konstrukcí s dřevěnou či skleněnou deskou. A ani tolik zatracovaný - leč stále modernější plast se ani jídelním stolům nevyhýbá.

 

Nenechte se spoutat jen klasickým tvarem

 

Nejčastěji se v obchodních domech setkáte s jídelními stoly ve tvaru čtverce, obdélníku, oválu či kruhu. Poslední dva zmiňované jsou oblíbené obzvláště ve větších místnostech, působí honosněji a jsou díky svému bezpečnému tvaru oblíbené hlavně u rodin s malými dětmi. Klasickými geometrickými tvary to však teprve začíná. Jídelní stůl jako obrovský podnos na jídlo, uprostřed desky po celé délce truhlík třeba na pažitku, jídelní plocha jako stylová paleta na převoz zboží, pro sportovní nadšence pak ve tvaru pingpongového stolu a pro milovníky hudby vskutku kuriózní stůl vzhlížející jako klavírní křídlo. A ani nohy stolu nemusí mít klasický tvar či umístění, originálně vypadají například nohy stolu ve tvaru písmene X.

 

Teď už stačí jen jediné. Popřát vám dobrou chuť a příjemné posezení :)

Názory

Přidat názor