Blog bydlení

Klasický dům nebo dřevostavbu?

Vaše plány na realizaci výstavby vlastního hnízdečka vrcholí a vy už nemusíte řešit především kde vzít peníze na stavbu vlastního domku, ale už se můžete s radostí poohlížet po variantách bydlení ve vlastním? Láká-li vás klasický zděný dům, ale zároveň i dřevostavba, máme pro vás drobné srovnání, pro který se rozhodnout.

 

Délka výstavby a životnost

 

Postavit zděný dům nemusí být během na dlouhou trať, pravdou však je, že při realizaci dřevostavby odpadají mokré procesy, a tak se nemusí čekat na vyschnutí či vymrznutí stavby. Typicky nemusí dřevostavba mrznout přes zimu bez obyvatel a a vyrůst vám tak může na vašem vysněném pozemku klidně i do týdne – samozřejmě v závislosti na typu konstrukce. Oproti tomu průměrná délka výstavby zděného domku trvá necelé dva roky. Na tomto faktu se však podepisuje i to, že na zděné stavbě můžete z velké části pracovat i svépomocí, což u dřevostavby obvykle nejde – nejste-li odborník. Starým dobrým pohledem každého správného stavaře je fakt, že by každá stavba měla vydržet sloužit alespoň sto let. V tomto ohledu obě stavby dokáží překonat i tento věkový limit – musíte se však o ně náležitě starat. Zděná stavba v tomto ohledu snáze podléhá změnám a vlivům opotřebení materiálu.

 

Energetická náročnost

 

Je malým, ale tvrdým oříškem. Vytápět zděný dům je náročnější než vyhřát dřevostavbu, ale nechybí zde podstatné ale. V současné době se razí trend nízkoenergetických staveb a pasivních domů a to mohou splňovat dřevostavby stejně jako zděné domy. Dřevo je však přirozenější izolant než zdivo a tak při zateplování zděného domku přijdete o centimetry interiérového prostoru. Díky rekuperačním jednotkám, efektivnímu vytápění i tepelným čerpadlům však vytápění moderně postaveného domu nebude problém.

 

Cena i ekologický pohled

 

Ekologie je v dnešní době skloňována ve všech pádech a ve všech aspektech našeho života. Dřevostavby, jejichž hlavním stavebním prvkem je dřevo, jsou tak z logiky věci ekologičtější, a také samotná výstavba tolik nezatěžuje životní prostřední druhotnými aspekty. V otázce ceny se pak mohou u obou staveb doslova dít věci. Obecně se udává, že za stejné peníze, které by vás stál zděný dům, si postavíte na vnitřní prostor větší a propracovanější roubenku. Zároveň však u zděného domku můžete pracovat pomaleji, svépomocí a materiál dokupovat také sami – tedy levněji.

Názory

Přidat názor