Blog bydlení

Koupelna v provensálském stylu vás zve k očistě i relaxaci

Čisté linie, atmosféra s vůní levandule a čas, který si jen tak v poklidu plyne – to je provensálský styl bydlení, který si pro svou relaxační a pohodovou stránku v dnešním uspěchaném světe získává stále více příznivců. Pokud i vám tento přírodní a lehce romantický styl bydlení připadá kouzelný, začít můžete třeba proměnou koupelny.

 

Nejdůležitějším prvkem je dech beroucí solitér

 

V koupelně nesmí chybět tekoucí voda, která nás osvěží a smyje z nás trable i špínu dne a pomůže usnout, ráno zase dokáže příjemně nabudit pro celý náročný den. Jasným prvkem každé koupelny je tak umyvadlo a samozřejmě místo pro koupel či sprchu – tedy v duchu Provence stylu rozhodně vede vana – a ne ledajaká. Volně stojící vana na nožičkách je absolutním hitem, ať už zvolíte tu na skutečných nožkách, nebo modernější variantu, která je také samostatně stojící, v žádném případě však není zazděná a také se nekrčí u zdi, ale pyšně zve ke koupeli uprostřed koupelny. I při výběru umyvadla myslete na prosluněné svahy jižní Francie a volte oblé tvary opět samostatně stojícího umyvadla – ať už na keramickém sloupku či kovových nožkách. Pokud se nechcete vzdát umyvadlové skříňky, volte otevřené poličky vybavené proutěnými košíčky.

 

Patina a příroda se v koupelně náramně vyjímají

 

Vykouzlit v koupelně příjemné přírodní prostředí není až tak těžké, důležitý prvek, kterým v přírodě voda bezesporu je, už máte. A tak stačí doladit barevné tóny, materiály a nezapomenout i na květiny, kterým se v koupelně bude dozajista dařit – tedy pokud zvolíte ty správné. Obklady i výmalbu koupelny svěřte opět decentním tónům bílé, krémové či světle šedé barvy a nebraňte se ani tlumeným tónům pískové, levandulové, růžové, modré a tyrkysové barvě. Na nábytku i na stěnách můžete aplikovat oblíbenou - a s provensálským stylem neodmyslitelně spjatou - patinu a bát se ji dokonce nemusíte ani na podlaze – pokud to její materiál umožňuje. Ostatně dřevěná podlaha, na kterou patinu můžete směle použít je v provensálské koupelně velice oblíbená. Do popředí zájmu se také dostávají podlahové betonové stěrky, které šikovně patinovanou podlahu napodobují a jsou velice praktické.

 

Detaily si zaslouží vaši pozornost

 

Typická provensálská koupelna není rozhodně přeplácaná a umírněnost jí je více než vlastní. Romantické kouzlo podtrhnou nezbytné svíčky, odkládací stojánek na sklenku vína i oblíbenou knihu či svazek sušené levandule, ale také další detaily. Kromě velkého zrcadla a keramiky, i nábytku oblých tvarů, nezapomeňte ani na takové detaily jako jsou klasické otočné kohoutky, nejlépe mosazné. Moderní pákové baterie jsou možná praktické, v koupelně s atmosférou prosluněné Provence by však působily skutečně jako pěst na oko. No a chcete-li dostát kouzlu provensálského stylu naprosto dokonale, je čas porozhlédnout se i po retro bidetech a toaletách – ty jsou totiž často přímou součástí koupelny.

Názory

Přidat názor