Blog bydlení

Miniaturní ložnice? Využijte každý centimetr!

Panelákové byty obecně prostorem příliš nehýří a co se týká pověstných koupelen i ložnic, je to často boj s větrnými mlýny. Pokud i na vaši ložnici zbyla nejmenší místnost v bytě či domě, rozhodně nezoufejte. Pro kvalitní spánek není rozhodující velikost ložnice, ale to, jak si ji zařídíte a jak se v ní cítíte. „Depky“ hoďte za hlavu a podívejte se na svou miniaturní ložnici pozitivníma očima.

 

Nábytek rozhoduje nejen o vašem pohodlí

 

A prioritou číslo jedna je vždy kvalitní lůžko, nejlépe doplněné zdravotní matrací, na kterém se ráno probudíte vyspaní do růžova. Lůžko, stejně jako veškerý nábytek do miniaturní ložnice, si můžete nechat vyrobit na míru u mistra truhláře. I když se zřejmě nevyhnete lehce vyšším výdajům oproti nákupu vybavení ložnice klasickou cestou, budete mít svou ložnici zařízenou zcela bezchybně a také každý centimetr využitý na maximum. Nadiktovat si tak můžete v podstatě cokoli – kvalitní truhlářské firmy disponují i počítačovým programem, ve kterém vám vaši ložnici „nasimulují“ a vy tak získáte představu o tom, zda je navrhovaná ložnice vaší srdcovou záležitostí či ne. V boji s centimetry pak můžete využít i prostor pod samotným lůžkem. Mistr truhlář vám jej může zvednou do pohodlné výšky pro vstávání, ale vy jej dále můžete využít jako perfektní ukládací prostor pro sezónní oblečení.

 

Vsaďte na hru barev a světla

 

Stejně jako je chybou malou ložnici přeplácat nábytkem, je třeba uplatnit sebekázeň i v použití barev. V malém prostoru obecně není dobré používat mnoho barevných a sytých odstínů, nejlepší volbou je bílá barva, která ložnici opticky zvětší. Nebojte se, rozhodně ale nemusíte mít ze své ložnice sterilní nemocniční prostředí. K bílé barvě si zvolte jednu barvu a v jejich tónech vyberte koberec, výraznou samolepku na zeď za čelo postele či vsaďte na výrazný přehoz či povlečení. Postarejte se také o pořádné osvětlení, které zaručí vzdušnost celé místnosti. Pokud jste s přirozeným světlem na štíru, pořiďte si kvalitní interiérové osvětlení, rafinovaně doplněné o LED pásky třeba kolem rámu postele či za jejím čelem. Možná vás také překvapí, že i záclony ubírají cenné centimetry a především vzdušnost a přirozené světlo dopadající do místnosti.

 

Každý centimetr k dobru se počítá

 

Nebojte se v ložnici využít policových systémů, klidně až do stropu. Pro lepší vzhled i úklid je samozřejmě opatřete buď posuvnými dvířky, které také šetří místo, ale také efektními roletkami či zvedacími dvířky – záleží jen na vás, čemu dáváte přednost. Precizní uložení věcí v policích pak rozhodně nepodceňujte – lépe se vám vše najde přehledně uložené. Nezapomeňte ani na odkládací prostor, určitě chcete mít kde odložit budík, lampičku, oblíbenou knihu i dvojku bílého či romantickou svíčku. Nezbývá-li místo na noční stolky, nápaditě můžete využít i obyčejný parapet u okna a proměnit jej v odkládací prostor. Chytře zvolené čelo postele v sobě dokáže ukrýt nejen poličku na odkládaní drobností, ale ve svém nitru také lůžkoviny či malou knihovnu.

 

Názory

Přidat názor