Blog bydlení

Mravenci. Nezvaní hosté, kteří neví, kdy odejít

S jarem se probouzí nejen krásy přírody, ale i starosti. Třeba právě v podobě mravenců. Nic proti nim, jsou krásní, určitě užiteční a jejich způsob života je rozhodně obdivuhodný a ne jen tak pro nic zanic inspiroval již spoustu spisovatelů a scénáristů. Pokud však u vašich dveří nezazvoní zdvořilý a práci všeho druhu zvládající Ferda Mravenec, rozhodně z mravenců, kteří se rozhodli pochodovat non-stop přes vaši ložnici do kuchyně a navíc přes obývací pokoj, nebudete nadšeni.

 

Prevence je dobrý základ

 

Kdo nezažil, řekne si, proč ty mravence vůbec řešit, když se našemu obydlí zatím vyhýbají obloukem. Ti, kdo už s nimi měli tu čest, a ví, že je to běh na dlouhou trať ví, že prevence rozhodně není k zahození. Ano, i u mravenců platí - raději předvídat, než následně řešit a bojovat. Důvod, proč se mravencům u vás tak moc zalíbí bude ten, že jsou zkrátka u vás pro ně naprosto ideální podmínky. Jak je to možné – vždyť nejste žádné mraveniště? To jistě ne, ale mravenci by si jej u vás zcela určitě rádi udělali v případě, že je u vás příjemné teplo, zvete je na jejich toulkách neutěsněnými škvírami u oken a dveří a vůně nezabalených potravin ve spižírně jim voní už zdálky. Ne, nemyslíme, že je snad u vás špína a nepořádek. Jen varujeme, že v případě kdy mravencům na jejich průzkumném tažení kolem vašeho obydlí něco příjemně zavoní, neváhají a vydají se na bližší průzkum, a rádi i zůstanou, nebo si něco odnesou na přilepšenou.

 

Mravenců plný dům? Nejprve zkuste jednoduchý trik

 

Je jisté, že se k vám mravenci někudy musí dostat a zjistit kudy je často polovina úspěchu. I když jsme zmiňovali neutěsněná okna či dveře, je pravdou, že mnohem častěji se do bytu dostávají z nepochopitelných míst a to prasklin ve zdi či podlaze. Dejte si tedy tu práci a mravence chvíli pozorujte a snažte se najít jejich tajný vstup. Když se vám to podaří, stačí jediné – zamezit mravencům v opětovné návštěvě vašeho království. Utěsnit jej můžete zkusit různě – lepidlo či polyuretanová pěna k vyplňování dutin a spár je však naprosto nejlepší a ideální.

 

Babské rady, příroda i chemie

 

Boj s mravenci není zrovna lehký a ani zásah odborné firmy, která vás bude stát navíc i nemalý peníz, nefunguje vždy hned na poprvé. Navíc, máte-li k přírodě blízko, nemusí vám být chemický způsob likvidace zrovna sympatický. Pokud tedy s mravenci chcete svádět trpělivější formu boje, vyzkoušejte nejprve babské rady v podobě odpuzovadel, která mravencům nevoní. Ta stačí nejen použít jako prevenci na možná místa vniknutí mravenců do bytu, ale i jako prostředek k jejich vystěhování z vašeho výsostného území. Mezi oblíbené odpuzovače patří nastrouhaná křída, saponát, prášek do pečiva, sůl, pepř i jedlá soda. Pokud chcete vyzkoušet sílu čistě přírodní, pak mravencům příliš nevoní majoránka, bazalka, máta, hřebíček a dokonce ani jalovec. Pokud nezaznamenáte žádný efekt, v drogerii i větších supermarketech snadno zakoupíte pasti, nástrahy, spreje, ale dokonce i chemické odpuzovače mravenců.

Názory

Přidat názor