Blog bydlení

Na zahradní atmosféru v duchu Provence není nikdy pozdě

Léto je v plné síle a sluníčko nám dopřává svou hřejivou náruč plnými doušky. Nenajde se snad nikdo, kdo by dobrovolně vysedával v horkých dnech doma a nedal přednost posezení v příjemném stínu vlastní zahrady. Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří malou zelenou oázu vlastní a milujete prosluněná zákoutí francouzské Provence, dopřejte si její klid a eleganci i na své vlastní zahradě.

 

Květiny hrají prim

 

Pokud jste se báli, že vás zútulnění zahrady v provensálském stylu přijde na velké peníze, věřte, že si vystačíte s málem. V žádné zahradě v tomto francouzském duchu nesmí chybět živé květiny, které jí svou vlastní přírodní elegancí vtisknou kouzlo a navodí tu správnou relaxační náladu. Rozhodně nesmí chybět typická provensálská - a jedinečně aromatická i léčivá rostlina – s typickou fialovou barvou a nezaměnitelnou vůní, s romantickým jménem levandule. Můžete ji úspěšně pěstovat v záhonu, truhlíku i doslova jako nádherný živý koberec a sušená vám může zdobit i vaše obydlí. Dokonale ji můžete doplnit dalšími nádherně kvetoucími rostlinami a chytře je zkombinovat tak, aby kvetly a nádherně rostly po celou sezónu – vaše zahrada tak bude stále dokonalou živou dekorací.

 

Atmosféra s vůní historie

 

Jedinečné kouzlo provensálského stylu bydlení v interiéru i exteriéru dotváří vaše vlastní poklady, objevené na půdě či ve sklepě. Jen si vzpomeňte na typickou a nefalšovanou patinu, která není nic jiného než dokonalý zub času na jednotlivých kouscích nábytku. Samozřejmě, vykouzlit si ji můžete i sami a to zcela moderní cestou, výsledek však bude dech beroucí a navíc věrohodný. Stačí tedy podniknout průzkumnou cestu na vlastní půdu a určitě najdete spoustu skvělých kousků, které vaší zahradě dodají ten pravý francouzský styl. Možná objevíte stůl, nějakou tu židli, ale určitě i pár starých a dost možná i potlučených a rozbitých kyblíků, konví a klidně i květináčů a hrnečků. Že jste se je chystali vyhodit? Ještě, že jste to nestihli, byla by to chyba! V provensálském stylu jsou tyto klenoty vyvažovány zlatem! A že je konev děravá a hrnek nemá ucho nebo dokonce dno? Vůbec to nevadí, ba naopak. Stačí je různě rozmístit po zahradě a naaranžovat a zasadit do nich levanduli či nepostradatelné bylinky a vaše zahrada začne pulzovat pod taktovkou nového života.

 

A na vás čeká ještě největší úkol – dát si před dalším francouzským vylepšováním pořádnou dávku odpočinku. Sklenička dobrého vína, miska lahodných sýrů a francouzský šanson pak vykouzlí tu správnou lenošivou a lehce rozmarnou atmosféru.

Názory

Přidat názor