Blog bydlení

Napadlo vás zařídit si interiér ve vintage stylu? 1. část

Nejen, že vás tento styl bude bavit, zařizování není ani příliš těžké a dokonce ani finančně nákladné. Z minulého článku už víte, že vintage styl miluje starou klasiku dvacátých až šedesátých let minulého století, a že je vlastně takovým malým cestováním v čase, které se dokonale snoubí s taktovkou doby dnešní. Tak tedy, vzhůru do toho!

 

Vintage styl aneb kde začít

 

Dobrou zprávou je, že si můžete vyladit v tomto duchu jakkoli velký byt, rozměry tu nehrají žádnou roli. Vintage stylu sluší jedinečnost minulosti, stejně jako citlivé a noblesní propojení s bydlením současnosti, oběma však v tomto případě sluší vymezení rolí a prostoru. Před samotnou realizaci si také vyberte historické období vintage stylu – tedy zda vás uchvátily dvacátá, nebo snad padesátá léta a tohoto období se držte. Rozdíly v dekádách nemusí být až tak velké, ale i detaily hrají roli – nábytek na nožkách, nebo bez nich a jeho vzájemné kombinování nemusí dopadnout šťastně.

 

Barvy vintage stylu ctí vzdušnost a něžnost

 

Nemusíte se bát sterilní bílé ani monotónního vzezření. Vintage styl si dokonale pohrává se světlými tóny, které však používá i z barevné plejády hravě pastelových, leč tlumených. Své srdce i příbytek tak můžete otevřít jemným a světlým tónům šedé, pískové, béžové, mátově zelené, modré, i neokoukané starorůžové. Tyto barvy pak můžete směle použít nejen na textiliích, nábytku, kobercích či stěnách, ale efektně vypadají i na neodmyslitelných stylových tapetách či klasickém válečku. Barevnou osobitost vašeho vintage bydlení podtrhne kvalitní osvětlení, jak jinak než ve stopách minulého století. Závěsné lampy s keramickým či kovovým stínidlem frčely už tehdy, vy s nimi nyní uděláte parádu, kterou vintage styl ocení. Pokud si lampu chcete okořenit romantikou, jako stínidlo můžete použít vyzývavou krajku, ale výrazného efektu docílíte i konstrukcí stínidla  jen tak v nedbalkách. Na půdě možná objevíte kovové stolní lampy, pracovní lampičky ale i nezapomenutelné stojací lampy, které mají navíc nastavitelný mechanismus. Pro obývací pokoj je pak skvostem křišťálový lustr, který rozjasní a rozněžní vintage interiér přímo delikátně a luxusně. Není-li pro vás jehla a nit zapovězené téma a máte i šicí stroj a zručné zlaté ruce, pak se bez váhání pusťte do ušití textilního stínidla v dekoru, který půjde vintage stylu na ruku.

 

Nábytek vintage stylu ctí osobnost

 

Když zavřete oči a představíte si první polovinu minulého století, zcela nepochybně se vám jako stěžejní zařízení interiéru vybaví nepřehlédnutelné solitéry v podobě příborníků, toaletek, komod, truhlic či prostorově výrazných křesel či postelí. Ano a v tomto duchu pokračujte i u sebe doma. Pro každou místnost vyberte výrazný prvek z poctivých a kvalitních materiálů od tradičního dřeva po kov – ať už v podobě stylových věšáků v předsíni či celokovových postelí a dokonce i židlí, které nezapomeňte opatřit pohodlnými a poctivými podsedáky. I nábytek v kuchyni můžete vyšperkovat. I když by nádherná lednice po babičce spolkla za elektřinu polovinu vašeho platu, neznamená to, že si nemůžete pořídit vintage sporák, lednici či celou kuchyňskou linku v tomto duchu – i napodobeniny těchto kousků objevíte a nebojte – kopírují pouze vzhled, funkčnost a výhody jsou ryze současné.

Názory

Přidat názor