Blog bydlení

Něžnost s vůní Provence u vás doma

Levandule. Není snad nikdo, kdo by neznal její jemná a rafinovaně prostá kvítka s omamnou a nenapodobitelnou vůní. Protože domov dělá domovem mnoho nenápadných velkých i malých drobností, určitě vás nepřekvapí, že jedním z nich je i vůně a decentní doplňky ze samotné mistrovské dílny přírody. Okořeňte si tedy své bydlení touto šarmantní francouzskou rostlinkou.

 

Živá i suchá – vždycky půvabná

 

Ač původem ze Středomoří, je tato na první pohled ušlechtilá rostlinka, která je vlastně vytrvalým polokeřem, nenáročná na péči i pěstování. Nemusíte být zkušený zahradník a přesto ve vaší péči levandule ráda rozkvete a bude se ji dařit rozdávat vám svou vůni a decentní eleganci. Levandule si nepotrpí na vysoký komfort ani nadstandard, spokojí se s občasnou ale vydatnou zálivkou, přímým sluníčkem i polostínem a ani o přihnojování moc nestojí. Svou levanduli si můžete snadno vysadit do stylového terakotového květináče, který by měl být vždy výrazně větší než kořenový bal a pak ji už jen stačí umístit za okno, na balkon nebo jen tak vystavit na odiv ke vstupním dveřím. Pokud si potrpíte na skutečný provensálský styl a vaše zahrada jím přímo žije, pak vám jistě nechybí poctivý zahradní levandulový koberec lemující váš chodník nebo fungující jako předěl vaší zahrady. Pokud si její omamnou vůni nechcete nechat ujít ani po odkvětu, snadno stébla s kvítky můžete usušit a vyzdobit s nimi doslova famózně celý byt. Pro zachování vůně i tvaru je však důležité ustřihnout stonky ještě před úplným rozkvětem – jinak opadají a jejich vůně se vytratí.

 

Otevřete dveře romantice

 

Lásky není nikdy dost a tak proč své obydlí nevylepšit trochou té romantiky, levandule vám v tomto počinu ráda pomůže. Samotná rostlinka, či její sušené voňavé a něžně fialové kvítky, se rozhodně hodí do ložnice, obývacího pokoje i koupelny. Nemusíte mít rovnou zařízený byt v provensálském stylu, levandule se hodí do každého interiéru. Pokud však francouzskou atmosféru milujete, klidně si levanduli pořiďte i jako potisk na textilie, ložní prádlo, lůžkoviny, ručníky a v kuchyni jako motiv na nádobí. Hodit se vám budou i další dekorace s levandulí a vše, co vám doma po levanduli zavoní – od přípravků na nádobí, sprchových gelů až po vonné esence, vaše vlastní parfémy a dokonce i toaletní papír. Levandule zkrátka není nikdy dost  a taková voňavá lázeň s kvítky levandule pro dva, tomu se nedá odolat.

 

Levandule sluší i voní všude

 

Levandule pro svou přirozenou krásu nepotřebuje pompézní zdobení, aranžmá ani super luxusní vázy. Nechte její nádhernou eleganci vyniknout prostě a bez příkras, právě tím pozvednete její smyslnou podstatu. Stonky levandule můžete jen lehce převázat obyčejným provázkem, stéblem trávy či lýkem a nechat volně ležet třeba na televizním stolku či obývací stěně. Stejně tak ji můžete zavěsit nebo jen prostě postavit do čiré skleněné vázy. Sušené kvítky můžete také otrhat a použít je jako náplň do bavlněných vonných sáčků – s motivem levandule, jak jinak :). Přidat pár snítek můžete i do svých polštářů – usínat se vám pak bude mnohem příjemněji. Své místo si najde v celém vašem domě – od předsíně, kde vás svou vůní přivítá doma, stejně jako v koupelně či zmiňované ložnici. Nic se však nemá přehánět a tak svazujte spíše menší kytičky - vůně levandule je nádherná, ve větším množství však může působit na citlivé jedince dráždivě.

Názory

Přidat názor