Blog bydlení

Octomilky – nevítaní hosté, které vám pomůžeme vyprovodit

Dost možná si jich na první pohled ani nevšimnete. Tedy dokud se vám ve vaší domácnosti nerozmnoží v houfech a jejich otravné poletování všude po bytě vás nezačne nejen obtěžovat, ale také pořádně rozčilovat. Nic naplat - nevinná vinná muška si našla cestičku do vašeho příbytku a my vám dnes poradíme, jak se ji účelně a efektivně zbavit a se vší parádou ji z vašeho království vyprovodit.

 

Seznámení, o které nestojíte

 

Ale na druhou stranu je dobré znát svého protivníka, který se vám usídlí v květináči, odpadkovém koši či v košíku s čerstvým ovocem. Octomilka – lidově nazývaná vinná, octová, banánová či ovocná muška – patří do rodu dvoukřídlého hmyzu a všechny její druhy, kterých se čítá zhruba 1 450, milují přezrálé a hnijící ovoce i vlhkou zeminu. Jediná muška dokáže naklást až 400 vajíček, ze kterých se již během pár dní vylíhnou nové malé potvůrky a rozhodně si pro svou expanzi a zabydlení nevybírají – usídlí se v bytě na ubytovně stejně jako v nejluxusnějším prezidentském apartmá. Tedy pokud mají ideální podmínky, které milují.

 

Trubte na poplach!

 

Dost možná jste zklamaní a říkáte si, jak je možné, že doma stále uklízíte, ovoce nenecháváte hnít a hlínu v květináčích stále kontrolujete a přesto se vám tato havěť množí geometrickou řadou. Bude to chtít proti těmto urputným návštěvníkům vyrukovat s hloubkovějším úklidem. Zaměřte svou pozornost na pravidelné vynášení odpadkového koše a také jeho důkladné umytí – nejlépe horkou vodou. Svou pozornost směřujte i ke kuchyňskému dřezu, kde často ulpívají potraviny, které tu hnijí a přitahují mlsné chutě octomilek. I ten prolévejte horkou vodou či rovnou čističem dřezů. Na kuchyňské lince nenechávejte sklenice s nedopitými tekutinami na dně – octomilky přiláká i „loužička“, proto sklenice alespoň lehce opláchněte, nebo rovnou umyjte. Stejně tak to platí i u potravin jako jsou koláče, kde figuruje ovoce, raději talíř vložte do lednice, nebo důkladně zakryjte.

Častým nešvarem jsou i zabydlené octomilky v hlíně květináčů – hlídejte si tedy pitný režim svých květin a rozhodně je nepřelévejte – to octomilky přímo zbožňují.

 

Vyrazte do boje!

 

Když už po příchodu domů vidíte tečkovaně a octomilky převzaly vládu ve vaší domácnosti, nezbývá, než je vyprovodit. Mušky můžete nalákat na rozpůlený citrón, jablko či oloupaný banán a až jich na ovoci bude pořádná záplava – šup s nimi do koše a okamžitě za brány vašeho království, rovnou do popelnice. Vyrobit můžete i chytré pasti – do sklenice nalijete na dno něco dobrého v podobě sirupu, vína či moštu a na vrchní část sklenice natáhnete potravinářskou fólii, do které uděláte dírky. Mušky vletí dovnitř, ven už cestu nenajdou a máte po problému. Do květináčů můžete na povrch vložit hřebíček či bobkový list – ty totiž octomilkám vůbec nevonní a tak se z hlíny rychle vystěhují. No a pokud nic nezabírá, nebo nemáte trpělivost zkoušet tyto babské rady, vyrazte do nejbližší drogerie či supermarketu a vybavte se prostředkem k likvidaci octomilek – ale opatrně! Přečtěte si dobře příbalový leták a používejte přípravek jen dle návodu. Přeci jen – budete jej používat uvnitř svého příbytku.

Názory

Přidat názor