Blog bydlení

Podzim je tu – je čas na slušivý sestřih vaší zahrady!

V kalendáři už oficiálně, a na našich zahradách pomaloučku polehoučku, už léto odevzdalo své žezlo podzimu a tak je čas poděkovat našim zahradám za letní atmosféru a odpočinek a pomalu je připravit na zimní spánek. A začít můžete elegantním sestřihem nejen ovocných stromků!

 

Prořezávání stromků není jen o zahradní eleganci

 

Dokonale upravená zahrada – to je radost pohledět. Ovšem prořezávání stromků skutečně není jen o slušivém sestřihu, který si pravidelně dopřáváme i my sami. Každý stromek obtěžkaný mohutnými či nadbytečnými větvemi ztrácí nejen svůj šmrnc, ale především sílu nejen plodit žádané ovoce, ale také bojovat s chorobami či škůdci. To platí i u keřů či okrasných živých plotů, které s novým sestřihem lépe dokáží zvládnout samotnou zimu a těžký sníh a mráz zbytečně vaši zahradní chloubu nepoláme. Prosvětlení, jak se také někdy prořezání stromků říká, je tak nepostradatelné pro nový život – tedy pupeny – a jejich úspěšnou přeměnu v plody. Zároveň také stromky nemocné či chřadnoucí může takové prořezání omladit a starým stromkům vlije novou mízu do kmene i do koruny. I na podzim je tak možné nejen nově vysázené mladé stromky zastřihnout, ale i starším stromkům dopřát omlazující sestřih.

 

Jak na správný sestřih?

 

Samozřejmě, že vám zahradní odborníci poradí, svěřit vaše stromky a keře odborníkům – ovšem, ne vždy na tuto akci máte dostatek finančních prostředků nebo si jen sami chcete o svou zahradu pečovat se vším všudy. V odborných časopisech i na internetu najdete spoustu druhů a typů řezů, které se nejčastěji dělí na ty, které zohledňují věk samotného stromku či účel proč mu chcete dopřát nový sestřih. Výchovné řezy se provádí u mladých stromků ve věku do 5 let. Udržovací řez je určen stromkům v nejlepším věku, které pravidelně plodí a u kterých sestřihem podpoříte úrodu i zdraví samotného stromku. Omlazovací řez je už dle názvu určen starším či nemocným stromků, které povzbudí a prodlouží jejich plodný život.

 

Nemocné a „bojovné“ větve musí pryč!

 

Nůžky do ruky a s odhodláním se pusťte do boje s nemocnými či suchými větvemi, ale také s těmi, které se vzájemně kříží nebo rostou „planě“ - tedy pouze do výšky. Posviťte si důkladně také na větvičky, které nebezpečně trčí do cesty nejen vašemu autu, kolemjdoucím, ale také vašim očím, obličeji či dětem a zvířecím miláčkům. Pokud víte, že při sečení trávy vás některé větvičky zlobily – je ten pravý čas ukázat jim, kdo je na vaší zahradě pánem. Vždy však myslete na to, že konečky větví může poškodit i silný mráz a tak nesestříhávejte větve na příliš krátkou délku, aby vám zbyla případná rezerva na jarní sestřih.

 

Názory

Přidat názor