Blog bydlení

Podzim na zahradě – listopad

Listopad - nejeden list na zem spad. A přesně na toto téma je dnešní článek. Listopad nám totiž přírodu vybarvil nádhernými barvami podzimu, ale všechno netrvá věčně, a tak se krásně vybarvené listí pomalu snáší k zemi. Sice tyto okamžiky děti doslova milují a i my dospěláci občas rádi projdeme skrze šustící spadané listí, pokud se však ve velkém prohání po naší zahradě, nejsme zrovna nadšení. A tak zatímco svou zahradu máme dokonale zazimovanou, vše řádně uklizeno a urovnáno, je nejvyšší čas zabojovat také s listím.

 

Nechte přírodě, co je přírody

 

Tato rada rozhodně není nic pro puntičkáře, kteří chtějí mít svou zahradu doslova vymazlenou a ani jedno stéblo trávy nesmí směřovat druhým směrem než ostatní. Je to řešení pro všechny, kteří ctí zákonitosti přírody. Listy se totiž v dávným dobách rozhodně na podzim nehrabaly, ale ponechaly se jako hřejivá peřina před chladem, sněhem a mrazem, která navíc dodá potřebné živiny rostlinám. Stane se tak skvělým životabudičem pro jarní probouzení, ale bude také domovem a útočištěm pro brouky a hmyz. Listy totiž přes zimu stihnou krásně prohnít a rozložit se, a na jaře jsou ty tam. Malé množství, které na zemi zůstane, pak snadno a rychle zvládne odstranit sekačka či hrábě. Jedinou výjimkou jsou listy ořešáku, jsou velice vytrvalé a jejich rozklad trvá příliš dlouho.

 

Nekonečné hrabání nebo chytrá technika?

 

Možná vás jako první napadne vysavač listí, ten však dokáže napáchat víc škody než užitku – odstraní z půdy důležitou horní vrstvu, která urychluje přirozené procesy tlení i distribuci živin. Hrábě do ruky nikdo nebere dvakrát rád, i když vám skvěle vynahradí posilovnu a nádherně se s nimi protáhnete. Pokud však máte zahradu velkou, rozhodně vezměte do ruky ruční sekačku na trávu a trávník „posekejte“, nebo rovnou „pomulčujte“. V tomto případě sice trávy bude poskrovnu, zato vám však sekačka dokonale posbírá spadané listí a hrábě tak můžete nechat opřené v kůlně.

 

Listový kompost prosím

 

O vysoké kvalitě plné živin! Listí je doslova napěchováno energií, tak proč ji nezužitkovat a na jaře dopřát zelenině, stromkům či třeba tulipánům. Listy vkládejte do kompostéru a prokládejte je větvičkami a občas prosypte i trochou zeminy. Listy je dobré doplňovat postupně, budou si den za dnem nádherně sesedat, a pokud je navíc i prolijete vodou, vejde se vám do kompostéru opravdu neskutečné množství. Do kompostéru však nedávejte listy ořešáku, doba rozkladu je příliš dlouhá. Pokud neholdujete kompostování, naštěstí v dnešní moderní době naleznete téměř na každém rohu vany na biodpad, do které spadané listí můžete donést a technické služby se už o jeho využití postarají.

 

Táboráček z listí? A jste si jistí?

 

Nahrabat si pěknou hromadu, a pak jen škrtnout sirkou, nebo rovnou polít něčím krásně hořlavým. Jistě, zcela nepochybně rychlé řešení. O to více však nebezpečné a také sobecké. Nejen, že hasiči tyto aktivity neradi vidí, dle zákona o ochraně ovzduší pálit listí na zahradě je nepovolenou aktivitou a navíc v oblibě u svých sousedů také příliš nebudete. Kdo by byl nadšený z štiplavého kouře nevábné vůně ze sousedovy zahrady.

Názory

Přidat názor