Blog bydlení

Podzim na zahradě – září

Léto a sluníčko ještě neřeklo své poslední slovo, ale před jeho hřejivými paprsky už nemusíme utíkat do stínu a práci na zahradě se věnovat jen brzy ráno, nebo před setměním. I když na koupání a letní dovádění to už moc není, pro kutily a zahrádkáře tělem i duší, nastal ten pravý čas. Vychutnat si nádherné počasí plné barev, přitom zvládnout kus práce. A že si ji vaše zahrada zcela jistě zaslouží!

 

Čas sklizně i semínek

 

Zahrádka, i ovocné stromy, přímo září obtěžkáni hojnou úrodou, srdce hospodyňky plesá i tak trochu klesá na mysli, při představě, co vše bude muset očistit, zavařit, přeměnit v marmeládu, mošty, kompoty, případně čerstvé pečlivě uskladnit. Sklep určený ke skladování je nejlépe vysířit a vybílit, plody ovoce pak pravidelně kontrolujte. Nezapomínejte také na pravidelné větrání – nejlépe přes noc, přeci jen, září je ještě teplé. Mužské srdce milující švestky i jiné ovoce v tekutém stavu, se alespoň zabaví. Jistě hoří nedočkavostí, kdy s kvasem vyrazí směr pálenice.

O slovo se mohou už i v září přihlásit noční mrazíky – proto plody, které ještě nedozrály, obalte netkanou textilií, pokud máte přenosné pařeniště či fóliovník, je pravý čas použít jej. I v září si ještě můžete do záhonu vysadit rané ředkvičky či raný salát, stihnou vám ještě dodat pořádnou dávku vitamínů před zimou. Okrasné cibuloviny naopak potěší oko na jaře, je tedy nejvyšší čas, uložit je k zimnímu odpočinku a zasadit do záhonu či přímo do trávníku.

 

Čas boje s plevelem – v trávníku i na zahrádce

 

Pod pojmem plevel si mnozí zahrádkáři představují něco jiného. Zatímco jeden se nad sedmikráskou něžně rozplývá, druhý ji v pokleku zaříkává. Každopádně se vším, za co plevel na své zahrádce považujete, v trávníku i na záhonu, je nejlépe skoncovat právě v září. Pokud jej totiž nenecháte vysemenit a pečlivě jej budete likvidovat, na jaře si ušetříte hromadu práce.

 

Myslete i na stromy – staré i ty nové

 

I když pravý čas výsadby nových stromků přijde až o měsíc později, jámy si můžete vykopat už nyní. Nejen, že se později nebudete muset spoléhat na pěkné počasí, zemina navíc krásně zvětrá, a to nové stromky ocení. U starších stromků nastal ideální čas zmapovat jejich stav a připravit se na případné prořezání či skácení. Důkladně zkontrolujte případné parazity a škůdce. Napadené listy je dobré začít pravidelně shrabávat a nejlépe spalovat už nyní, snížíte tak šanci rozšíření nákazy na nenapadené stromy. S případným postřikem však ještě počkejte až po sklizni.

 

Zahradní nábytek prosí o údržbu

 

Pro samou péči o svou zelenou radost nezapomínejte ani na pravidelnou údržbu lenošivých prvků vaší zahrady. Zahradní nábytek si přímo říká o důkladnou očistu, dle typu také nový nátěr a údržbu v podobě utáhnutí šroubků i matek, a kontroly celkového stavu. Víte přeci, že pravidelná péče prodlouží jeho životnost, vhodná je tedy i případná impregnace či ošetření speciálními přípravky. I když je třeba budete ještě do zazimování dále používat, září je ideální čas, vše ještě v teple stihnout. Až přijde nevlídné počasí, vaše chuť postarat se o vaší zahradní chloubu pak rychle vezme za své.

Názory

Přidat názor