Blog bydlení

Pokojové rostliny s posláním, postarat se o naše zdraví

Pokojové rostliny do našich interiéru rozhodně patří. Sluší každému stylu a dokáží dokonale vyzdobit i ozvláštnit naše domovy, dodají jim na útulnosti a vnesou do nich život. Některé z nich jsou však obdařeny ještě dalšími vzácnými schopnostmi, které v moderní době rozhodně oceníme...

 

Všudepřítomný elektrosmog umí pěkně potrápit

 

V dnešní přetechnizované době na nás číhá na každém kroku a elektromagnetické vlny naše obydlí doslova okupují. Televize, tablet, počítač, mobilní telefon, lednička, pračka a další elektrická zařízení a jimi produkovaný elektrosmog, který ač neviditelně, přeci jen mlsně číhá na naše zdraví  a navíc v našem vlastním bytě. Je častým viníkem naší nervozity, depresí, poruch spánku i usínání a dokonce i bolestí hlavy. Určité druhy rostlin však vyrazí do boje a zvládnou jej svým vlastním sebeobětováním – pohltí jej dříve než my lidé. Mezi přeborníky patří sukulenty a kaktusy, ale také tchynin jazyk, břečťan a kapradiny.

 

Trápí vás suchý vzduch? Vsaďte na živý ekologický zvlhčovač!

 

Především majitelé panelových domů ví, jak umí především v zimě, v době topné sezóny, potrápit jejich zdraví i pohodu příliš suchý vzduch v místnosti. Nejen, že je viníkem našeho nepohodlí, škrábání v krku, ale napomáhá rozvoji dýchacích onemocnění a astmatikům a alergikům doslova neprospívá. Dříve než vyrazíte do obchodu pro zvlhčovač nebo začnete rozvěšovat po bytě mokré ručníky, zkuste navštívit květinářství a pořídit si rostlinné zvlhčovače. Kapradina Asplenium je ze své vlastní zálivky schopna vrátit – tedy listy vypařit – až 97% vlhkosti a dobrým zvlhčovačem je také vodní palma Cyperus. Navíc takto ekologicky vyráběna vlhkost je zdravá a sterilní a nijak nezatěžuje životní prostředí.

 

Škodlivé látky a výpary už nebudou mít šanci

 

Mnohdy si ani neuvědomujeme, jak jsme stále vystavování účinkům nejrůznějších škodlivin i látek v ovzduší, a to i na tak bezpečném místě, jakým je náš domov. Lepidla, laky, těkavé látky, které se používají při výrobě koberců, nábytku i látky jako oxid uhličitý, který vzniká při provozu některých spotřebičů, třeba karmy. Výpary z čistících prostředků, ale také naše vlastní produkce třeba cigaretového kouře, zatěžují naše zdraví. To za nás nasadí pokojové květiny, které dokáží tyto jedy pohltit a snížit tak jejich koncentraci v ovzduší a to včetně těch, které se řadí mezi alergeny. Mezi tyto obětavce, kteří navíc nádherně sluší každému interiéru patří gerbera, dracéna, aloe vera, zelenec i chryzantéma.

Názory

Přidat názor