Blog bydlení

Pořiďte si vhodnou LED svítilnu pro případ výpadku elektrické energie

Vypadly vám pojistky nebo praskla žárovka? Romantici možná v takovém případě sáhnou po svíčce, zastánci moderních technologií naopak po světle mobilního telefonu. Nejbezpečnějším i nejpohodlnějším řešením je ale mít po ruce svítilnu. Která je pro vás ta nejlepší?

 

Stejně, jako u jiných svítidel či světelných zdrojů, i mezi svítilnami už trh zcela ovládly ty s LED technologií. Oproti dříve používaným halogenovým či xenonovým svítilnám vyniká LED svítilnave všech parametrech. Má výrazně delší životnost (až okolo 50.000 hodin), je méně náchylná k poškození při pádu a také výrazně účinnější (tedy potřebuje ke svícení méně energie). Díky tomu jsou moderní LED svítilny menší a ušetříte peníze za jejich provoz.

Jaký druh vybrat?

Svítilna, lidově nazývaná baterka, je nejen ideálním záložním zdrojem světla do domácnosti a chalupy, hodí se zároveň i na kempování, túry či outdoorové sportování. Při jejím nákupu se v první řadě zamyslete nad typem svítilny a s ním spojenými rozměry a váhou. 

Základem jsou ruční svítilny. Pro pohodlné a časté nošení a manipulaci je ideální LED svítilna cca 100 – 150 mm dlouhá vážící přibližně 110 – 150 g. Pokud ji často nepoužíváte, například když ji vozíte v autě, berte v potaz zejména životnost svítilny i samovybíjení baterií či akumulátoru, který svítilnu pohání. Potřebujete mít při svícení volné ruce? Pak jsou pro vás určené čelovky.

Svítivost a odolnost

Svítilny většinou nabízejí několik režimů svícení. Vždy mějte na paměti, že nejsilnější režim významně snižuje délku provozu baterie, proto jej využívejte, jen pokud je to opravdu nezbytné. 

Intenzitu světla udává veličina světelný tok měřený v lumenech (lm). Pro běžné účely vám postačí svítilna 100 – 200 lm a dosvitem v řádu desítek metrů. Vyšší svítivost využijete například při náročnějších outdoorových túrách, extrémních sportech nebo při vykonávání některých profesí (záchranáři, vyhledávací akce, myslivci). 

led svitilna

U baterek se zabýváme jak odolností vůči nárazu, tak i vůči vodě. Zatímco na první parametr má vliv především materiál a konstrukce baterky, druhý rozeznáte podle takzvaného stupně krytí označovaného IP a dvěma číslicemi. U vodotěsné svítilnyje tato hodnota nejméně IP44, což znamená, že svítilnu můžete použít v dešti či sněhu, nikoliv že může být trvale ponořena pod vodou. Například pro potápění využijte čelovku s nejvyšší možnou odolností IP68.

Na baterie nebo nabíjecí?

Nejpoužívanějším zdrojem energie LED svítilen jsou mikrotužkové AAA baterietužkové AA baterie. Ty jsou oblíbené především proto, že jsou snadno dostupné. Pro nejvýkonnější LED svítilny se běžně používá lithiová CR123A baterie (takzvaná foťáková baterie) případně baterie typu D (takzvané buřty). 

led svitilna

Nechcete se pořád starat o výměnu baterií? Sáhněte po nabíjecích svítilens moderními Li-Ion akumulátory, což jsou baterie dnes běžně používané ve spotřební elektronice, jako jsou mobilní telefony nebo notebooky. Jejich výhodou je minimálním samovybíjením a vyšší kapacita, než mají běžné tužkové baterie. Tyto svítilny se dobíjejí nejčastěji pomocí USB kabelu.

Názory

Přidat názor