Blog bydlení

Poštovní schránka – ač nenápadná, přeci jen důležitá vizitka

„Poštovní schránka na rohu ulice, to není nějaká lecjaká věc.....“, věděl už Jiří Wolker, když - sice o poštovní schránce kde dopisy odevzdáváme – napsal tyto krásné verše. A což teprve poštovní schránka naše vlastní, soukromá, které dopisy nesvěřujeme, ale kde si je často plni očekávání vyzvedáváme. Zdobí náš plot či dům a bezpochyby je naší vizitkou a ať ji říkáme poštovní či dopisní schránka, její služby rozhodně potřebujeme.

 

Poštovní schránka nás jako první vítá doma

 

Kamarádí se s každým pošťákem a rozhodně jí záleží na tom, aby ji to slušelo – tedy, především nám by její vzhled neměl být lhostejný. Při každém návratu domů je skutečně prvním členem uvítacího výboru, který nás slavnostně už zdálky zdraví. Poštovní schránka v panelovém domě musí být označena jmenovkou, u rodinného domu stačí číslo popisné,  ale o její vizuální stránce a designu už žádný poštovní zákon nemluví. Vzhůru tedy do víru luxusu, vtipu i elegance a pátrejte po své originální schránce na dopisy.

 

Schránka na dopisy především chrání svěřený poklad

 

Ať už si vyberete jakýkoli design, tvar, velikost či materiál, myslete vždy na to, že pokud hledáte schránku, která bude na vaší brance či plotu, bude vystavena veškerým rozmarům počasí i zvědavým pohledům. Případné otvory, kterými jde vidět vložený obsah, by tedy měly směřovat k domu či do zahrady a schránka by měla být kryta záklopkou, ale také stříškou. Svěřený obsah by měl jít do schránky nejen dobře vkládat, ale také snadno vyjmout – určitě nechcete den co den lovit svou poštu na zemi. Schránku tedy volte dostatečně hlubokou – minimálně 5cm a  nejlépe s dvířky, které se otevírají do strany. 

 

Poštovní schránka ladí s domem i se zahradou

 

A to nejen díky konečnému designu, ale především díky použitým materiálům. Poštovní schránky ze dřeva, nerezu, barevného plastu i pozinkovaného plechu a dokonce i z ušlechtilé mědi – záleží zkrátka jen na vás, zda chcete schránku sladit s plotem, domem, zahradou, nebo třeba okapy. U starších vilek vypadá stylově schránka mosazná, železná či ručně kovaná, která nabízí vtipné možnosti jak využít jméno obyvatel – třeba pan Skřivan, Slunečník či Rybář jistě budou vědět, jak si nechají zručným kovářem svou schránku vyzdobit.

 

Vtipně, prakticky i po americku...

 

Holdujete-li, stejně jako obchodní řetězce, nejrůznějším letákům, případně časopisům a že jich ve vaší ulici den co den roznesou, pak rozhodně vsaďte na poštovní schránku, která ve své spodní části obsahuje tubus, kde se vkládají ony zmíněné reklamní letáky. Vy si tak oddělíte zrno od plev a při hledání dopisu nemarníte čas a nehrozí ani jeho přehlédnutí. Pokud si schránku chcete zabudovat do betonového sloupku, pak jsou pro tento účel ideální schránky nerezové. Vybrat můžete i komplet se zvonkem, případně telefonem i kamerou. Nerezové schránky navíc působí vyloženě prudce elegantně a nabízí nepřeberné množství ladných tvarů a nápaditého zpracování. Milujete-li typickou americkou schránku na dopisy, stojící sám jako voják v poli se symbolickou vlaječkou, která vám signalizuje zda se můžete těšit třeba na milostné psaní, pak i v našich končinách může zdobit vaši předzahrádku. Jedinou podmínkou je dobrý přístup pro pošťáka, ideální jsou tedy pro zahrady bez oplocení, ale pokud máte nízký plot a nevlastníte čtyřnohého hlídače, americkou schránku třeba v podobě hradu, auta či psí boudy můžete umístit za plot tak, aby pošťák mohl pohodlně dopis vhodit. Toužíte-li po skutečném originálu, svou vlastní schránku si můžete nechat vyrobit na míru, nebo dokonce přiložit ruku k dílu a vytvořit kouzelný unikát. Záleží jen na vaší fantazii, ale poštovní schránka jako přesná kopie vašeho rodinného domku, psí boudy, domečku pro skřítky, včelí úl či vyzdobená vlastní kresbou je zkrátka exemplář, za který se nemusíte stydět

Názory

Přidat názor