Blog bydlení

Připravte se na zimu zakoupením vhodného elektrického vytápění

Počet teplých dní se rychle krátí a brzy se může stát, že vás vaše centrální topení ať už v domácnosti nebo na chalupě dostatečně nezahřeje. Na elektrickém vytápění oceníte především možnost snadné regulace teploty a vznik tepla přímo tam, kde jej potřebujete. Z jakých možností můžete vybírat?

 

Přímotopy

Tradičním tepelným zdrojem je elektrický přímotopový konvektor. Mezi jeho výhody patří kromě nízké pořizovací ceny a snadné montáže především okamžitý náběh a tedy i rychlé vytopení daného místa. Nevýhodou je naopak vysoká spotřeba a přepalování prachových částic ve vzduchu.

 

 

 

Díky tomu, že se dá s přímotopy snadno manipulovat, je můžeme snadno umístit pouze do těch místnosti, kde potřebujeme rychle zvýšit teplotu oproti zbytku obydlí. Nezapomínejte totiž, že pro různé druhy pokojů je vhodná rozdílná teplota. Zatímco do koupelny se doporučuje až 24 °C, pro obývací pokoj je optimální teplota okolo 21 °C a v kuchyni a ložnice pouze okolo 16 °C – 18 °C.

 

Akumulační kamna

Dalším tradičním tepelným zdrojem jsou akumulační kamna, která se využívají především u menších domů a bytů. Jejich hlavní výhodou je efektivní využívání levnějšího nočního proudu. To konkrétně znamená, že v noci, kdy je elektřina levnější, dokáží kamna nashromáždit teplo v akumulačním jádře, ze kterého je pak postupně čerpáno v době, kdy je energie dražší. 

 

Oproti přímotopům je pořizovací cena tzv. akumulaček podstatně vyšší a jsou také výrazně těžší. Nepraktická je daleko menší flexibilita při předávání tepla do místnosti a nutnost kamna v předstihu nabít.  

 

Podlahové topení

 

Topné kabely arohože mohou ve spoustě z nás vyvolávat pocit nadbytečného luxusu, nicméně při správném použití vhodného termostatunemusí být jejich energetická spotřeba nijak zásadní. Jejich instalace je doporučena především v novostavbách a dobře zateplených rekonstruovaných budovách. Jejich primárním cílem by samozřejmě nemělo být vyhřátí celé místnosti (teplo z podlahového topení má dlouhou setrvačnost nástupu a musíme počítat s velkými tepelnými úniky), ale zvýšení komfortu obyvatel domu.

 

Při instalaci podlahového topenítaké berte v potaz množství nábytku, který v místnosti stojí. Nehodí se proto například do menších ložnic s velkou postelí. Ideální jsou podlahové rohože do koupelen a toalet a také do obývacích pokojů.   

 

Infrapanely

Topné panely jsou jedním z trendů, kterým je určitě dobré věnovat pozornost. Fungování infrapanelůje postaveno na infračerveném světle – to neohřívá vzduch, jak je tomu u klasických topných těles, ale předměty, nábytek a osoby, od kterých se vzduch ohřívá. 

 

Hlavní výhodou tohoto takzvaného sálavého tepla je rovnoměrné vytápění celé místnosti. Zatím co u běžných radiátorů bývá rozdíl teploty mezi podlahou a stropem až 8°C, při vytápění topnými panely je tento rozdíl pouze 1°C – 2°C. Uživatelé také ocení jejich dlouhou životnost a prakticky nulovou údržbu. 

 

Při jejich instalaci je však dobré pečlivě promyslet jejich umístění – určitě by neměly být naproti oknům a obecně by před nimi nemělo stát příliš mnoho překážek. Infrapanely nikdy neinstalujte do sádrokartonu a neměly by být ani v dosahu dětí.

Názory

Přidat názor