Blog bydlení

Pro jakou barvu do koupelny se rozhodnout?

Začínáte s rekonstrukcí koupelny, budujete zcela novou nebo jste jen zatoužili po změně? Kromě výběru zajímavého designového stylu nábytku a sanitárního zařízení vaší nové koupelny budete stát před rozhodnutím, které barvě dáte přednost. I když v oblékání dáváte přednost třeba barvě červené či bílé, s bydlením je to jiné – o dobrých a pozitivních pocitech je to však stále.

 

I barvy mají své funkce

 

Ať už v koupelně či obývacím pokoji, správná volba barev může podpořit vaši relaxaci, akčnost i kreativitu. Obecně se totiž barvy dělí na teplé a studené a je tak důležité rozhodnout o tom, jakou funkci jednotlivé místnosti mají plnit. Studené barvy umí člověka zklidnit a pomůžou mu s odpočinkem, teplé barvy naopak povzbuzují k práci, tvořivosti a jsou plné energie. Protože nepředpokládáme, že v koupelně chcete být akční, je tedy vhodné vybírat z chladnějších barev, které i tak mohou působit útulně. Ideální budou pastelové barvy, které navíc umí i koupelnu opticky rozšířit a prosvětlit. Sázkou na jistotu je vždy volba barev v přírodních tónech a jejich kombinace se světlejšími prvky. Barvy jako světle modrá, světle zelená, liliová i tyrkysová umí koupelně propůjčit optický prostor navíc a také ji náležitě prosvětlit. Sladíte-li navíc s ústřední barvou i doplňky jako ručníky, dávkovače mýdla a vtipně třeba i kartáčky na zuby, skvělý výsledek se dostaví sám.

 

Pozor na tmavou!

 

Většina koupelen nedisponuje vlastním přírodním osvětlením skrze praktické okénko, ale je odkázána na umělé osvětlení. V takové koupelně je volba tmavé barvy velkým přešlapem, který vás okrade o dobrý pocit nejen při čištění zubů, ale i při večerní relaxační sprše. Tmavé barvy, jako hnědá či šedá, sluší pouze velkým koupelnám, malé panelákové koupelny totiž ještě opticky zmenší, zúží a způsobí pocit stísněnosti. Pokud si tmavou barvu nemůžete odpustit, aplikujte ji pouze na jednu stěnu a zbytek koupelny zařiďte v bílých a světlých tónech.

 

Kouzlo bílé barvy

 

S bílou barvou nikdy nic nepokazíte - je stále IN a hodí se do každé koupelny. Koupelnu prosvětlí, opticky zvětší a dá vám volné ruce při výběru barev u doplňků i sanitární techniky. Bílá barva se hodí ke všem ostatním barvám a dokonale si notuje i se všemi materiály od dřeva, skla, kovu, plastu až po keramiku. Její jedinou nevýhodou je, že na ní jsou bohužel dobře vidět všechny prohřešky jako prach, špína, nečistoty i otisky prstů. Na druhou stranu vás však koupelna oblečená v bílé barvě bude inspirovat k pravidelnému úklidu, který výsledný efekt elegantně podpoří.

 

A nezapomeňte, tak jako v ostatních místnostech, i v koupelně se při volbě barev držte své intuice a vlastních pocitů.

Názory

Přidat názor