Blog bydlení

Prodlužte si prázdniny, podlehněte přímořskému stylu bydlení

Milujete léto, prázdniny, čas dovolených? Milujete výlety, nová dobrodružství a objevování? I když je léto v plném proudu, brzy jej vystřídá podzim, vy si však můžete slunečný čas plný tepla a dobré nálady přenést k sobě domů a tento krásný čas užívat klidně po celý rok. Přímořský styl bydlení vám totiž dopřeje atmosféru jako na dovolené, která nikdy nekončí.

 

Přímořský či středomořský – vždycky však styl s velkým S

 

Ať už jej budete nazývat tak či onak, je tento prázdninově vyletněný styl plný lehkosti, bezstarostnosti – přesně tak, jako na vaší dovolené. Středozemí i přímořská letoviska mají svůj vlastní, jedinečný kolorit, kterým jsou pro nás tak exotické a dech beroucí. Díky tomu si tak můžete vybrat z mnoha rozličných výjimečností, která vám oživí a zkrášlí váš interiér. Vyladit si tak v tomto duchu můžete jak zahradní posezení, balkón, terasu, tak i rodinný domek či panelákový byt. A jaké jsou nejtypičtější prvky? Rozhodně převládá bílá barva s modrými odstíny, přírodní materiály jako dřevo, proutí či kamenina a nic nezkazíte živými rostlinkami, bylinkami a také citrusovníky, fíkovníky či olivovníky, které se dají s úspěchem pěstovat i v našich končinách.

 

Hlavní slovo mají bílé tóny a přírodní materiály

 

Lehkost, svěžest, volnost a čistota – to jsou prvky přímořského stylu, který nejvíce charakterizuje bílá barva. Skvěle umí každý interiér odlehčit, prosvětlit a dokonce i opticky zvětšit. Bílou barvu můžete použít na stěny, nábytek, dokonce i podlahu a dekorace. Samozřejmě, že je vhodné dopřát ji i nějakou přátelskou barevnou kamarádku či kamaráda. Nejlépe se k bílé barvě v přímořském stylu hodí barva modrá, modrozelená, ale bát se nemusíte ani tyrkysové, pískové a zemitých tónů hnědé a béžové. Pokud je vaše srdce lehce ohnivější, směle se můžete pustit i do kombinování bílé barvy s červenou, žlutou, oranžovou i růžovou. Nic se však nemá přehánět a tak se držte pravidla všeho s mírou. A to i v přírodních materiálech, které jsou pro přímořský styl bydlení přímo stvořené. Vsadit můžete na poctivé masivní dřevo, ratan i proutí a také kámen či režné látky. Houpací síť tak rozhodně autenticitu vašeho bydlení jenom podtrhne a vám dopřeje pořádnou relaxaci.

 

Přímořský styl jako vymalovaný

 

Chcete-li podtrhnout kouzlo přímořského stylu a jeho královnu, bílou barvu, pak svůj nábytek, podlahu, klidně i zeď a dveře, upravte technikou patiny. Ta je velmi oblíbená a vlastně i nezbytná v provensálském stylu, ale přímořskému dodá punc originality. Slavnostní tečkou je pak bezesporu dostatek zelných rostlin, které patří k dobré letní náladě. Stačí pár užitečných bylinkových záhonků na zahrádce, ale i na parapetu v kuchyni, kde vám budou vždy po ruce. Pokud se nechcete pouštět do pěstování lehce exotických olivovníků, fíkovníků, palem či oleandrů, postačí i nádherně voňavé záhonky levandule či krásné české květiny, které vrátí do vaší zahrady život a do příbytku dobrou náladu, barvy i relaxaci.

Názory

Přidat názor