Blog bydlení

Provence – styl bydlení, který má šťávu, šmrnc a frčí!

Podlehnout kouzlu šarmantní elegance a pohodové nonšalanci Francouzů není vůbec těžké – po klidu a harmonii touží přeci každý z nás. Pokud na vás francouzský životní styl více než zapůsobil a prosluněné břehy jižní Provence s voňavou levandulí jsou vašim tajným snovým útočištěm, neváhejte už ani den a vneste si provensálský styl bydlení do svého vlastního království.

 

Něžné barvy, přírodní prvky a nábytek s historií si vás podmaní

 

Mnoho lidí si myslí, že provensálský styl bydlení je náročný – ať už na vkus či na finance – opak je však pravdou. Stačí se nechat inspirovat, vnímat hlas svého srdce a podniknout pár výprav na půdu a rázem zjistíte, že kousky po babičce, které se už dlouho chystáte vyhodit, jsou vlastně poklady, kterým patinový nátěr a vhodné umístění vdechne znovu život a vám vyladí bydlení do Provence stylu. I když si na zahradě asi nemůžete dopřát vlastní vinici ani olivový háj, přesto můžete vysázet nádherný záhon levandulí, obklopit se dřevěným nábytkem a do interiéru vpustit útulnou atmosféru, světlo a čerstvý vzduch. Ano – vzdušnost, bezstarostnost a čisté přírodní linie, to je hlavní kouzlo provensálského stylu, ať už si pod jeho taktovkou zařídíte zahradu, chalupu, domek či byt v paneláku.

 

V hlavní roli patina, barvy a levandule

 

Ať už si zařídíte v provensálském stylu koupelnu, kuchyni či obývací pokoj, jisté je, že v žádné místnosti v tomto duchu nesmí chybět přírodní materiály a barvy, něžně doplněné květinovými či romantickými vzory a také levandule. Ať už čerstvá na zahradě, na balkoně nebo v květináči na okně, dokonce klidně i v sušené variantě ve váze či svázaná a zavěšená na poličce – levandule rozhodně hraje prim. Pokud vám její vůně připadá příliš silná a omamná, alespoň nezapomeňte na motivy levandule – ať už na prostírání, hrnečcích či textiliích v koupelně, kuchyni i ložnici. Patina je nezbytná a klidně může být realistická či uměle vytvořená – důležitá je atmosféra příběhu, který může vyprávět. S barvami ve stylu provence nemůžete šlápnout vedle pokud vsadíte na bílou, ale i šedou, béžovou, krémovou, bleděmodrou, olivovou, starorůžovou, i typickou levandulovou, které každé bydlení rozhodně zútulní.

 

Poctivý nábytek bez kompromisů

 

Pokud vás na provensálském stylu bydlení přitahuje jeho spojení s přírodou, pak vás jistě osloví masivní nábytek, který je jak jinak než poctivý – jak v materiálu tak ve zpracování. Skutečné dřevo umně opracované šikovným mistrem truhlářem se do francouzského interiéru u vás doma rozhodně bude hodit. Dřevo můžete s velkým úspěchem kombinovat také se sklem a dokonce i kovem – ať už v podobě úchytek, područek křesel, elegantních nožek či košíků, stojanů na víno či stylového zahradního kovového posezení. Zakoupit tyto skvosty můžete u specializovaných prodejců, nechat si je zhotovit na míru a nebo stačí podniknout výpravu na půdu či do starožitnictví.

Názory

Přidat názor