Blog bydlení

Provensálský styl - tentokrát v ráji poctivé hospodyňky

I když se často na první pohled může zdát, že srdcem domova je obývací pokoj, při hlubším zamyšlení přijdete na to, že je jí vlastně voňavá kuchyně a především dobrá kuchařka v ní. Pokud je vám blízká vůně provensálského koření, atmosféra dávných časů a omamné kouzlo levandule, pak zařídit kuchyni v provensálském stylu bude pro vás radostí i hračkou. A výsledek bude rozhodně stát za to. Spokojená kuchařka je totiž polovinou úspěchu při jejím kulinářském umění. A i strávníkům ve stylově zařízené kuchyni s jídelním koutem mnohem lépe chutná.

 

Relaxujte, vařte i konzumujte jako rodilí Francouzi

 

V Provence stylu to ani jinak nejde! Provensálský styl bydlení vychází z venkovského stylu, který si bohatá francouzská smetánka poupravila k obrazu svému. Výsledkem je tak bydlení, které je skromné i luxusní zároveň – rozhodně však vždy uklidňující, vzdušné a IN. Není vůbec podstatné, zda si svou kuchyni zařizujete jak se říká od píky nebo toužíte po její proměně v Provence duchu s minimálním rozpočtem v kapse. Stylového Provence stylu totiž docílíte jak zakoupením nového nábytku a dekorací v tomto stylu, ale také návštěvou starožitnictví či prozkoumáním vlastní půdy či sklepu. Pokladů po prababičce tak můžete rafinovaně využít ve svůj prospěch a vytvořit poctivý Provence styl ve vaší kuchyni s příběhem, který k tomuto stylu neodmyslitelně patří.

 

Kuchyně ve stylu Provence prokoukne

 

Ožije a získá svou jedinečnou atmosféru. Hlavním rysem bydlení s francouzským šarmem a elegancí je lehkost, vzdušnost a dominance světlých tónů, které kuchyni dokáží prosvětlit a také opticky zvětšit. Hlavní barvou v Provence kuchyni tak je bezesporu bílá barva i její odstíny. Pokud nábytku dopřejete přirozenou či uměle vytvořenou patinu, o úspěch máte postaráno. Mezi další vhodné barvy rozhodně patří smetanové odstíny, krémová barva a také tóny levandulové, starorůžové, světle modré a olivové. Vše v jemných tónech, které se postarají o útulnou a lehce romantickou atmosféru.

 

Jak na kuchyni v Provence stylu?

 

Kromě zmíněných barevných zákonitostí je důležité vsadit na kvalitní nábytek – zapomeňte na levné varianty kuchyňské linky z dřevotřísky. V Provence stylu rozhodně vévodí masivní dřevo ve všech svých podobách a především umně opracované mistrem řezbářem s rustikálními tvary. Na přírodní materiály, vzory i motivy myslete i v případě doplňků a také podlahy, která pokud je ze dřeva, bude doslova chloubou vašeho bydlení. Francouzi jsou známí pro svůj kladný vztah k odpočinku a pohodlí, proto ani v provensálské kuchyni nesmí chybět nejen kvalitní posezení s podsedáky, ale také dobře zorganizovaná kuchyňská linka s dostatečnou odkládací plochou a také úložnými prostorami. Bát se nemusíte použít proutěné či drátěné košíky a také nezbytnou levanduli – ať už čerstvou, sušenou či jako motiv na textiliích či obrazech. A čerstvé bylinky v květináčích na okně jsou nejen vždy po ruce, ale podtrhnou kouzlo Provence atmosféry.

Názory

Přidat názor