Blog bydlení

Působívá zelená fasáda z živých rostlin

Chcete dopřát svému rodinnému domku nový kabát a svému bydlení atraktivní design? Je-li vašemu srdci blízká zelená barva a imponuje vám i samotná příroda, pak pro vás máme skvělou a nestárnoucí inspiraci. Pořiďte si zelenou fasádu z popínavých rostlin.

 

Proč si právě popínavými rostlinami vyzdobit svůj dům?

 

Protože nejen váš příbytek získá atraktivní design a punc jedinečnosti, ale navíc spoustu výhod i pro samotné bydlení uvnitř. V horkých letních dnech dokáží zelené listy rostlin ochlazovat zdi a fungují tak vlastně jako skvělá izolace. Uvnitř pak není vedro k padnutí a nedochází k přehřátí. Příjemný stín a klima tak máte doslova zadarmo. V zimě pak naopak brání unikání tepla a funguje jako skvělá tepelná izolace. Mimo nezanedbatelné estetické hledisko, díky kterému zamaskujete nedostatky fasády,  jsou popínavé rostliny i ochráncem omítky před deštěm.

 

Které rostliny jsou ideální

 

Pokud se vám jako první vhodná rostlina vybaví břečťan, pak jste uhodili hřebíček na hlavičku! Ano, břečťan je vhodnou volbou. Miluje jílovitou a vápenitou půdu, a severní i východní stranu. K vaší fasádě se přichytává pomocí jemných vzdušných kořínků a pokud má příznivé podmínky, hravě se umí doplazit až do výšky dvaceti metrů. Díky své stále zelené barvě je atraktivní jak v létě, tak i v zimě. Další velmi oblíbenou popínavou rostlinou je přísavník, který pochází z východní Asie. Za velmi krátkou dobu dosáhne úctyhodné výšky i dostatečné plochy a na zdi se umí udržet díky přísavkám. Přísavník během roku mění svou barvu a patří mezi opadavé liány, u kterých starší rostlina noblesně a velmi zajímavě dřevnatí. Zapomenout nesmíme ani na zimolez ovíjivý, který sice nemá vzdušné kořínky, ale díky opoře se umí krásně rozrůstat, obzvláště na suchých a vápenitých místech.

 

Snadná realizace, která vás nezruinuje

 

Pro fasádu jako z romantického filmu vám postačí sazeničky vybraných rostlin, zahradní nářadí a vlastní energie. Před výsadbou je dobré půdu obohatit o živiny a postarat se o dobrou propustnost zeminy. Kořeny ocení také přihrnutím mulčí a přihnojení kompostem alespoň jednou ročně. I když se nemusíte trápit se zálivkou, pokud potřebujete aby rostliny rostly vysoko, rozhodně se postarejte o jejich zastínění. Stačí vysázet před kořeny další rostliny a sluníčko už na kořenech nenapáchá žádnou škodu.

Názory

Přidat názor