Blog bydlení

Rekuperace vzduchu – poklad pro nízkoenergetický i pasivní dům

Výrazně rok co rok ušetřit na výdajích za vytápění a přitom získat příjemné a zdravé klima, to je sen, který se díky řízenému větrání v podobě rekuperace vzduchu stane snadno skutečností. 

 

Rekuperace je pro nízkoenergetický i pasivní dům jako stvořená

 

Díky kvalitní izolaci domu a technologickým postupům, které zvyšují tepelnou úsporu provozu domu, se rekuperační jednotka nejvíce finančně vyplatí při stavbě nového domu. Její doplnění do stávajícího domu zcela jistě ušetří výdaje za teplo, návratnost však nemusí být tak rychlá a zároveň v domě, který je špatně izolovaný, je to často investice pouze do zdravého ovzduší, které také nemusí být k zahození. V hůře větraných místnostech je však pokladem vždy, pro úsporu tepla je však nejlepší, svěřit ji péči o celý váš dům. Nejlépe tedy nízkoenergetický či pasívní.

 

Jak rekuperace vzduchu funguje?

 

Rafinovaně a chytře. O zcela automatické větrání se stará vzduchotechnická jednotka a rozvody. Rekuperační výměník zvládne využít odváděný vzduch z místnosti a předat jeho teplo přiváděnému čerstvému vzduchu, který se do domu přivádí automatickým větracím systémem. V zimě je tak čerstvý vzduch před vpuštěním do místnosti předehříván a v místnosti se tak nemusí znovu ohřívat, v létě je však naopak ochlazován a vy tak získáte nejen teplo v zimě, ale i příjemný a svěží vzduch v parném létě.

Toto vše se děje bez nutnosti vaší asistence či obsluhy, dokonce výměnu vzduchu ani nijak nepříjemně nevnímáte, tak jako tomu je u větrání, kdy dochází k průvanu. Vydýchaný vzduch je tak nenápadně odváděn mimo dům, a do interiéru vám proudí stále čerstvý a kyslíku plný vzduch.

 

Zdravé a příjemné klima jako na dlani

 

Když si v hygienických doporučeních přečtete informaci o tom, že větrat byste ve svém příbytku měli pravidelně každou hodinu, a to i v noci, zřejmě vás to překvapí. Stejně jako fakt, že případná návštěva hygienou a přeměření hodnot CO2 ve vaší domácnosti, by zřejmě nedopadly povzbudivě. Čerstvý vzduch – tedy jeho nedostatek – to je často ten pravý viník migrén, bolestí hlavy, pálení očí i nevysvětlitelné únavy. Díky rekuperační jednotce a jejím spolehlivým rozvodům, získáte pravidelný přísun čerstvého vzduchu, který eliminuje nepříjemné pachy, škodliviny, ale také se postará o přiměřenou vlhkost v místnosti, kterou navíc zbaví alergenů, plísní a omezí množství prachu a také pylu díky systému filtrů. Mnoho lidí také trápí potíže způsobené průvanem při větrání – i s těmi rekuperace zatočí, ke svému poslání totiž žádný průvan nepotřebuje. O dokonalé klima se zkrátka postará sama.

Názory

Přidat názor