Blog bydlení

Škola kouzlení s barvou v interiéru

Barvy jsou kořením bydlení a dokáží vylepšit naši náladu, odráží naši osobnost a vyladí atmosféru jednotlivých místností. Věděli jste však o tom, že díky vhodně zvoleným barvám můžete dokonale vylepšit samotný prostor a pozvednout jeho klady stejně jako ukrýt nedostatky? Ať už je místnost malá či úzká, strop nízký nebo prostor příliš tmavý, jsou to právě barvy, které si ví vždycky rady.

 

Na příliš úzkou místnost platí kombinace barev

 

Pokud máte příliš dlouhý pokoj, který vypadá spíš jako nudle než jako právoplatná místnost a dostatečnou výškou stropu také zrovna neoplývá, pak je skvělým řešením zvolit výrazně tmavou podlahu – ať už koberec, plovoučku či dlažbu a stěny místnosti včetně stropu ponechat bělostně bílé. Rázem tak takový pokoj působí opticky mnohem větší a otevřenější.

 

Pokud netoužíte po vyšším stropě, protože už jej máte, ale jde vám hlavně o rozšíření místnosti, pak vymalujte strop ve stejné barvě jakou má vaše podlaha. Ať to zní sebe bláznivěji, skutečně tento trik skvěle na optické rozšíření funguje a navíc je rozhodně originální. Pozor jen na využití tohoto efektu v místnosti s nižším stropem, skutečně je možné jej účelně využít jen tam, kde je strop vyšší než standard, jinak může dojít k tísnivému pocitu padajícího stropu.

 

Dalším hojně využívaným trikem je tmavá podlaha a zadní stěna místnosti taktéž tmavě vymalovaná, s nábytkem ve světlých tónech.

 

Vyhrát si můžete také s pruhy – a to ať už na podlaze – kdy je aplikujete kolmo k delším stranám zdi, ale také na zadní stěně místnosti a to ve vodorovném směru.

 

Barvy si poradí i s příliš krátkou místností

 

Občas je potřeba pohrát si i s hloubkou či neobvyklou šířkou jednotlivých místností, aby celkový koncept vašeho bydlení působil smysluplně a ladně. Toužíte-li po zúžení či prohloubení místnosti či často také chodby, pak zvolte výmalbu dvou protilehlých stěn i stropu v jedné a to dosti výrazně tmavší barvě.

 

Pokud budete toužit po prohloubení místnosti a optickém zvětšení, ponechte bílý strop, podlahu i dvě protilehlé stěny, zbylé dvě vymalujte atraktivní barvou a výsledek je zaručen.

 

Na chodby či do hal se často využívá efektu pruhů, které dokáží nasměrovat vaše kroky do další místnosti a vykouzlit až mystickou cestu díky pruhům na stěnách a to včetně stropu.

 

Stejného triku pak můžete opět využít k prohloubení místnosti díky zvolenému materiálu podlahy. Ať už plovoucí podlahu, linoleum či vinyl s pruhovaným dekorem poskládejte pro zúžení a prohloubení prostoru vodorovně s delší stěnou.

 

Že jsme nevyčerpali všechny možnosti barevné magie s prostorem? V pokračování článku s názvem „Škola kouzlení s barvou v interiéru. Díl druhý“ se dozvíte i o tom, jak prostor opticky zvětšit a jak si poradit s nízkými či příliš vysokými stropy.

Názory

Přidat názor