Blog bydlení

Správné seřízení nábytku je krok k jeho dokonalému vzhledu

Nábytek patří do každého pokoje, kuchyně i koupelny a jeho vybírání je radostí i zodpovědností. Pokud jste si právě svou vysněnou komodu, skříň či konferenční stůl či dokonce postel vybrali, připravili jsme pro vás pár tipů jak nábytek dokonale seřídit, aby nejen bezchybně plnil svou funkci, ale také perfektně vypadal a zdobil váš interiér.

 

Základem úspěchu je správný start

 

Když si svůj nábytek přivezete domů a natěšeně vybalíte z krabic, určitě se nedočkavě pustíte do jeho sestavování. A to jak precizně se pustíte do tohoto kroku ovlivní celkový výsledek snad úplně nejvíce. Nejen, že je důležité striktně se držet návodu a tedy jeho podrobnému nastudování se rozhodně není radno vyhýbat, je také rozumné držet se pravidla pravého úhlu. Podstatný fakt pro dokonalý výsledek je ten, že základní konstrukce konkrétního nábytku musí svírat pravý úhel. Pokud toto jednoduché pravidlo opomenete hned v úvodu, později se vám již nepodaří nábytek perfektně seřídit. Proto se snažte dodržet pravidlo pravého úhlu – pokud samozřejmě nábytek nevyžaduje jiný úhel – a změřte vždy jednotlivé úhlopříčky tak, aby byly na milimetr stejně dlouhé.

 

Hřebíčky nejsou jenom pro parádu

 

Nejčastěji se používají k uchycení zadní strany nábytku a dotváří celkový pozitivní dojem v případě, že nábytek stojí volně v prostoru. Není to však především vizuální stránka proč jsou hřebíčky tak důležité. Podílí se totiž nemalou měrou na samotné stabilitě výrobku. Doporučená vzdálenost mezi nimi by měla být cca 10 cm. V případě, že je rozmístíte do větší vzdálenosti ohrozíte stabilitu výrobku a zadní deska se může snadno zkroutit a dokonce se při větší zátěži může nábytek i zhroutit.

 

Díky seřízeným pantům budou dvířka na svém místě

 

Dvířka skříněk – malých i těch velkých – jsou vyráběna tak, aby perfektně seděla tam, kde mají a dotvořila výsledný efekt. Předností pantů, která dvířka drží, je jejich schopnost seřízení a to do tří směrů – doleva a doprava, nahoru a dolů, dovnitř a ven. Na každém pantu jsou speciální šroubky, po jejichž povolení můžete nastavovat dvířka do patřičných směrů a to přesně tak, aby dokonale doléhala nejen zvukově, funkčně, ale také vzhledově. Opět tak můžete dvířka seřídit i do dokonalých pravých úhlů tak, aby váš nábytek vypadal naprosto famózně a nestane se vám tak, že by vás při každém pohledu na něj rozčilovala nesourodost.

 

Nezapomeňte i na umístění nábytku

 

A to vždy na rovnou podlahu. Tento fakt je často opomíjený, přitom může více než se zdá ovlivnit nejen celkový vzhled, ale především stabilitu a dokonce i životnost vašeho nábytku. Menší komody či skříňky si s nerovností poradí snáze, u větších skříní či masivnějšího nábytku však může skutečně dojít až ke zničení výrobku, navíc pokřivený nábytek nevypadá zrovna nejlépe. Pokud tedy vaše podlaha není nejrovnější, stačí podložit rohy skříně dřevěným klínkem, někdy i složeným papírkem.

Názory

Přidat názor