Blog bydlení

Stavební odpad – noční můra, se kterou vám poradíme

Proklínaná stavební suť. Zlý sen pro vás i pro životní prostředí. Tedy v případě, že si nelámete hlavu s tím, kam jej odhodíte. A že jej i při obyčejné rekonstrukci koupelny či kuchyně je! A co pak v případě celkové přestavby, bourání a dokonce i stavby! 

 

I stavební odpad se dá recyklovat

 

A o to více by mělo být vaší motivací, nevyhodit kachličky z koupelny do nejbližšího lesíka nebo snad přeplnit jimi sousedovic popelnici. Mezi stavební odpad patří cihly, omítky, barvy, staré dveřní zárubně i okna. Dokonce i trámy a nejrůznější dráty i zbytky rozvodů vody i elektřiny, odpad nevyjímaje. Jen si představte, že by každý, kdo staví, bourá či rekonstruuje toto všechno vyklopil do potoka nebo třeba na pole, jak to někteří tak rádi činí. Buďte vnímavější a zodpovědně naložte se svým stavebním odpadem jak si zaslouží on i naše příroda.

 

Znejte svá práva i povinnosti

 

Ať už bydlíte v Aši či Ostravě, pro všechny obyvatele bez výjimky platí, že stavební odpad rozhodně nepatří do běžné popelnice, kontejneru a v žádném případě na žádnou černou skládku. Likvidaci tohoto odpadu, který je považován za nebezpečný, provádí pouze specializované firmy či sběrné dvory. Ty pak dle zákona dokáží odpad třídit a recyklovat tak, že jej lze znovu použit k původnímu účelu či jako recyklát opět ke stavebním účelům. Nespoléhejte se na to, že nikdo nezjistí, že jste s odpadem naložili nelegálně. Snadno se vám může stát, že vás závistivý soused  udá a za dveřmi se objeví pracovníci životního prostředí a budou požadovat doklad o likvidaci stavebního odpadu – klidně i v banálním případě rekonstrukce kuchyně.

 

Ušetřit? Ne za každou cenu!

 

Proč vozit pár pytlů omítky do sběrny, když příkop je hned před domem – nejlépe tím sousedovým, že? Protože vám přeci není příroda úplně fuk a nechcete se ráno probudit, roztáhnout žaluzie a v příkopě před svým domem objevit sousedovic kachličky. Ať už chcete ušetřit finance či čas, rozhodně to nedělejte na úkor životního prostředí.

V případě menšího množství stavebního odpadu jej můžete sami roztřídit do pytlů a odvézt do sběrného dvora, v případě toho objemnějšího je rozhodně výhodnější obrátit se na místní technické služby či specializovanou filmu. Ano, zcela jistě vás to bude stát nějakou tu korunu, možná jich bude i víc, zachováte se však tak jak máte a s úctou k životnímu prostředí.

 

V otázce recyklace stavebního odpadu můžete sami přiložit ruku k dílu a ze starých cihel si třeba vybudovat ohniště, či dětské pískoviště a ze starých trámů třeba vykouzlit domeček pro děti.

 

Názory

Přidat názor