Blog bydlení

Tak trochu jiná ložnice aneb inspirace z Japonska

Ložnice je pro každého bez rozdílu místem odpočinku i milostných radovánek. Nesmí v ní rozhodně chybět to nejdůležitější a nejpůvabnější a tím je pohodlná postel, která zajistí kvalitní spánek i odpočinek. Ne všechny postele však vypadají na první pohled stejně, v případě japonských postelí pak ani na ten druhý. Pojďte tedy spolu s námi prozkoumat spánek z jiného úhlu pohledu – dnes z toho japonského.

 

Pravá japonská ložnice je více než netradiční

 

V Japonsku není žádným tajemstvím, že co se týká bydlení se zde bojuje opravdu o každý milimetr. V málo které domácnosti tak narazíte na skutečnou ložnici jako samostatnou místnost tak, jak ji známe v našich končinách. V ložnici se totiž promění jakákoli místnost, kde lze rozložit futon – lůžko, které neodmyslitelně patří k japonskému stylu spánku. Futon se snadno složí, a je tak ve skříni či koutě připraven posloužit opět večer kvalitnímu spánku, a přes den se tak místnost může používat k jakýmkoli účelům. Japonský styl spánku je tak nejen opředen kouzlem východní kultury, ale je také ideálním řešením do malých bytů. Futon snadno postavíte do komory či pod gauč, nezabere žádné místo přes den a navíc se na něm kvalitně vyspíte. Příprava samotného futonu, pod který ještě patří prodyšná podložka tatami, aby futon dobře větral a dýchal, je večerní rituál, který naladí mysl na klidnou vlnu pohody a usínání se tak stane příjemnějším.

 

Futonu v typické české ložnici sluší samota

 

Japonská ložnice - pokud tedy má čtyři stěny jen sama pro sebe - je zařízena v minimalistickém duchu přesně tak, aby klidný spánek spáčů nic nerušilo. Může působit až lehce stroze a chladně, svůj účel - ničím v noci ani během usínání nerušit - však splní na jedničku. Kromě futonu či futonové postele si můžete dopřát jednoduchý obraz nad lůžko, malovaný na hedvábí s japonskými motivy, a okna místo rolet ozdobit japonskými závěsy. Jednoduchý a drobný noční stolek ozdobí stylová lampička, ale mobilům, počítačům i tabletům – natož pak televizím – je vstup do vaší nové ložnice přísně zakázán. Rozhodně také zapomeňte na zrcadla, komody a skříně – nic víc než síla samotného prostoru a pocit volnosti vás nesmí svazovat ani rušit. Lůžkoviny volte z kvalitních materiálů ze saténu či damašku, barvy do své nové ložnice pozvěte světlé, jemně je můžete zkombinovat v kontrastu s černou, vždy však v tlumených a zemitých tónech matky přírody.

 

Stylovou japonskou ložnici můžete vykouzlit také pomocí dřevěného pódia – zhotoveného nejlépe od jedné zdi k druhé – na které jen položíte tatami a futon a klidnému spánku už nestojí nic v cestě.

Názory

Přidat názor