Blog bydlení

Úskalí stavby či rekonstrukce roubenky

Aneb, kdo je připraven, není zaskočen. Nebojte se, nechceme vás hned v úvodu strašit či snad od bydlení v roubence odrazovat. Ba naopak – bydlení v ní je plné výhod a každý, kdo okusil její klady, už nechce žít v žádném jiném domě. Jen je občas dobré vědět o nástrahách, které na nás mohou číhat. Občas z nich lze totiž i těžit.

 

Postavte si roubenku s vlastním příběhem

 

Možná rádi začínáte od píky a máte rádi výzvy i přiložení ruky k dílu. Pokud toužíte po zcela nových a voňavých trámech, z kterých stavební firma vykouzlí finální roubenku jako z pohádky, pak vám můžeme k takovému rozhodnutí jen gratulovat. A také poradit. Dobře zvažte místo, kde chcete roubenku postavit. Pokud totiž už pozemek máte, nebo jste se právě do nějakého zamilovali, před jeho koupí navštivte příslušný stavební úřad a dobře si prověřte možnost, zda na tomto místě následně posvětí stavbu roubenky. Oproti klasickým domům má totiž tento dům ze dřeva nevýhodu v tom, že ne na každém běžném místě dovolí úřady jeho stavbu. Jejich slovy totiž musí stavba „zapadat do rázu krajiny“, což je dosti individuální rozhodnutí jednotlivých úředníků, vám by ale následně zbyly jen oči pro pláč a pozemek k ničemu. Pokud úřady nic nenamítají, nechte si tento jejich předběžný souhlas potvrdit raději písemně.

 

Stoletá roubenka si žádá opravy a nový kabát

 

Ty jsou vcelku snadno proveditelné, jenže ouha. Pokud si totiž zakoupíte starší roubenku, s největší pravděpodobností bude spadat do péče památkového úřadu. Samozřejmě, ne doslova, starat se o ni nebudou ani náhodou. Po majiteli však budou žádat striktní dodržování stanovených pravidel, která většinou obnáší skutečnost, že jakýkoli zásah do stavby roubenky musí být vizuálně naprosto shodný s původní stavbou a také vždy řádně ohlášen a „posvěcen“ úřady. Zde se však dostáváme i k výhodám, které jsme zmiňovali v úvodu. Výměna roubení roubenky úctyhodného věku je udržováním kulturní památky v dobrém stavu a jako důkaz kulturního vývoje naší civilizace a historie si zaslouží příspěvek od státu. Ano, na opravu roubenky vám může příslušný stavební či krajský úřad finančně přispět, případně i Ministerstvo kultury ČR. Příjemné zjištění, co říkáte?

 

Roubení je krásné a zaslouží si péči

 

Ať už roubenku postavíte novou, nebo zakoupíte postarší, i když je dřevo kvalitní materiál, který opravdu vydrží mnohé, nepodlehněte dojmu, že nepotřebuje žádnou péči. Dřevěné trámy je totiž potřeba v určených časových intervalech uvnitř i venku ošetřovat a impregnovat proti plísním, hnilobám i škůdcům. Nemusíte se bát, není to práce nikterak namáhavá či náročná. Postačí přistavit žebřík a poctivě každý trám roubenky natřít speciální směsí či glazurou, která dřevo naimpregnuje a ochrání proti nezvaným návštěvníkům z řad hmyzu i plísním a houbám. A pokud si na šplhání do výšek netroufáte, pozvěte si specializovanou firmu, která vám poradí i ten správný a ideální přípravek, přímo na míru vaší roubence.

Názory

Přidat názor