Blog bydlení

Vestavěné patro – důmyslné řešení pro malý byt

Patrové postele zná snad každý. Tento chytrý nápad, který se zabydlel v dětských pokojích již v minulém století, se rozšířil coby důvtipná alternativa spánku pro rodiče, kteří v malém bytě přenechají svou ložnici dětem. Odpověď na otázku, jak si poradit v malém bytě s nedostatkem prostoru, zná právě vestavěné či vyvýšené patro.  

 

Vyvýšené patro ke spánku i práci

 

Nejčastěji se vyvýšené patro využívá právě ke spánku. Praktická stránka věci je jasná – v jediné místnosti získáte jak plnohodnotný obývací pokoj, tak i kvalitní zdravý spánek bez kompromisů a také tolik žádané soukromí je vyřešeno. Patro však stejně dobře můžete využít jako chytrý úložný prostor, který skryt nezvaným pohledům dokonale splní svůj účel a přehledně uloží vše od vašeho běžného ošacení až po to sezónní a stejně dobře se postará i o vaše další věci. Pokud si nosíte hodně práce domů nebo dokonce z domova pracujete, v dostatečně prostorném patře si můžete vykouzlit i perfektní pracovnu.

 

Díky patru získáte místnost navíc

 

Což je v miniaturních bytech a garsoniérách přímo dar z nebes. Záleží jen na vás, zda do patra šoupnete ložnici či právoplatnou šatnu a do spodní části obývací pokoj. Možná vás i překvapí, že tento prostor lze vykouzlit i v kuchyni – podmínkou je perfektně vyřešený odtah výparů při vaření vhodným a především výkonným odsavačem par. Pokud váš byt disponuje malými rozměry, ale bydlíte ve starší zástavbě, kde se na rozměrech předsíně nešetřilo, patro se bude skvěle vyjímat i v ní – obzvláště jako řešení úložných prostor.

 

I patro má své nároky – vy je mějte také!

 

Vysoký strop je logickou podmínkou pro vybudování místnosti navíc doslova v oblacích. Malá kouzla zvládnete i se stropem okolo 250 cm, velké zázraky co se komfortu týká však nečekejte. Při úvahách o vybudování patra si reálně přeměřte a vyzkoušejte minimální posezení dle vaší konkrétní výšky. Možná si říkáte nač – vždyť v případě postele v ní budu jen spát. Představte si však kromě jiných postelových dobrodružství situaci, že se v noci náhle něčeho leknete a podvědomě se posadíte. Boule na hlavě se vám asi moc líbit nebude, že? Dostatek prostoru mezi lůžkem a stropem je důležitý i z důvodů zdravotních. Kvalitní spánek se v případě horkého vzduchu, který je navíc v případě příliš nízkého stropu vydýchaný, mění spíše v noční můru.

 

Vestavěné patro je IN nejen samonosné, ale také zabudované přímo do zdi a způsob, jakým je patro přístupné, se může stát zajímavým designovým prvkem bydlení. Od sítě přes mlynářské schody až po klasické schody se zábradlím a v případě patra pro děti pak zcela jistě zvítězí skluzavka pro veselé probuzení – to jsou rekvizity, které dělají vaše bydlení osobitým.

Názory

Přidat názor