Blog bydlení

Víte, jak správně umýt okna?

Nejedna hospodyňka si asi teď právě klepe na čelo. Jistě, mytí oken není přeci žádná věda, zato pěkná otrava zcela určitě. Možná si taky říkáte, že stačí čistá voda, nějaké ty zaručené přípravky, správné hadříky, možná nějaká ta stěrka a po pár desítkách minut skřípání zubů máte hotovo. Ale jste si tím tak úplně jisté, milé dámy? Odhalíme vám, jak mytí oken můžete zvládnout rychleji, s menší námahou a lepším výsledkem, co vy na to?

 

Správné načasování mytí oken urychlí i usnadní

 

Mytí oken většinou oddalujeme co to jde, a čekáme na chvíli, kdy nás to buď popadne ( což je málokdy :)), nebo nám sluneční paprsky dají jasně najevo, že už je opravdu nejvyšší čas vylepšit výhled z našich oken. Ne každá doba je však k mytí oken přímo ideální. Pokud například klesne venku teplota pod nulu, nejenom, že se mytí oken promění v pořádnou rýmu, ale především řádně nefungují - vlivem mrazu - mycí přípravky. O dešti ani mluvit nemusíme, stejně tak o obloze pod mrakem. Naopak když vysvitne sluníčko, pomůže nám odhalit nejednu zapomenutou šmouhu, nesmí však pálit tak moc, že mycí přípravky naopak vypařuje a nestihnou tak řádně účinkovat. Zkrátka platí, zlatý střed je tím pravým.

 

Držte se osvědčeného postupu

 

I když díky moderní době už ve většině domácností převažují okna plastová, na kterých se špína a prach tolik nedrží, přesto i u nich je dobré, držet se osvědčených postupů. I když se vám možná rámy zdají vcelku čisté, rozhodně začněte s nimi a připravte si také vodu zvlášť na rámy a na skla, včetně hadříků samozřejmě. Jaké zvolíte značky přípravků, v tekuté či pěnové formě, je jen a jen na vás, výsledný efekt je u všech zhruba stejný a mnoho hospodyněk nedá dopustit jen na obyčejnou vodu se saponátem. Nikdy však nepoužívejte přípravky na bázi písku, možná byste z plastových rámů či parapetů odstranili špínu a skvrny, ale nenávratně byste poškodili strukturu, do které by se o to více špína a prach usazovali. Rámy tedy očistěte důkladně, ale opatrně, přípravky pro lepší účinek můžete nastříkat přímo na hadřík a rámy pak jen otřít čistou vodou. Poté přejděte na samotná okna. U nich vždy nejdříve proveďte „odmáčení“, tedy okna důkladně navlhčete hadříkem s vodou a saponátem a to po celé ploše okna. Pak hadřík vymáchejte a znova okna namočte. Dalším krokem je použití báječného pomocníka v podobě stěrky za pár korun, která vám z oken stáhne přebytečnou vodu a zároveň je jediným tahem také vyleští. Vždy však stěrkou pohybujte jen jedním směrem a případné šmouhy vyleštěte pomocí mikrovlákna, případně přípravku na skla.

 

Trik, který překvapí, ale stojí za vyzkoušení

 

Také si asi po léta napouštíte vodu co nejvíce teplou, v dobré víře, že tak z oken dokonale odstraníte špínu a prach a rychleji je také vyleštíte? Asi vás tedy následující trik zarazí, ale podle nejnovějších trendů by se okna měly mýt zásadně studenou vodou. Ptáte se proč? Studená voda totiž snižuje riziko šmouh a zároveň oknům dodá sílu lépe odolávat prachu a špíně.

Názory

Přidat názor