Blog bydlení

Zahrada na střeše aneb zelená střecha snů

Možná už pár let marně toužíte po vlastní zahradě, možná že to štěstí máte, ale zahrádka jako dlaň, ač malebná, vám zkrátka nestačí. Pokud jste milovníky zeleného lenošení a pobyt na čerstvém vzduchu s hlavou v oblacích je vaše druhé já, a přitom vlastníte rodinný dům, pak zahrada na střeše vás rozhodně okouzlí. A rozhodně sluší i bytovkám a panelákům, stačí jen najít podobně naladěné sousedy :)

 

Zahrada na střeše rozhodně není úlet

 

V mnohých z nás tato představa vyvolá minimálně vlnu údivu, překvapení, další přidají možná i všeříkající poklepání na čelo. Když se však do této myšlenky ponoříte hlouběji, zjistíte, že vybudování zahrady na střeše není žádný módní výstřelek ani nesplnitelný sen, ba naopak. Toto chytré využití střechy přinese užitek i radost a ještě ušetří váš finanční rozpočet, jako bonus pak zvýší samotnou hodnotu domu. Jedinou nezbytnou podmínkou před vybudováním této zelené zahrady ve výšinách, je prověření kvality střechy a její schopnosti snést a vydržet tuto zátěž. Posouzení statikem se tedy nevyhnete, už jen z důvodu vlastní bezpečnosti. Pokud domeček teprve chystáte realizovat, máte na půl vyhráno. Stačí totiž tuto možnost zakomponovat do projektu. No a samozřejmě se musí jednat o střechu plochou :). Ideální nápad pro typické komunistické kostky, co říkáte?

 

Střešní zahrada zahřeje i ochladí a bude vaší nejoblíbenější terasou

 

A proto také šetří váš rodinný rozpočet. Zelená střecha se totiž stane dokonalým izolačním prvkem a získáte tak skvělé zateplení v zimě, a naopak izolaci proti přehřívání domu v parných letních dnech. Jako bonus získáte osvěžující a zdravější klima – zahrada na střeše totiž zadržuje dokonale vláhu, kterou postupně vypařuje a čistí tak vzduch. Opomenout nesmíme ani fakt, že zelená střecha je skvělou hlukovou bariérou, která z vašeho bydlení učiní estetický triumf. Už žádní sousedé nakukující zvědavě přes plot, ani nepříjemný ruch z ulice. Na svou novou zahradu v oblacích si dopřejte kvalitní osvětlení i nábytek a vašemu lenošení už nestojí nic v cestě.

 

Budování svépomocí nebo s odborníky

 

Tady vás dost možná trochu zklameme, ale pokud nejste odborníci, kteří o těchto stavbách něco málo vědí, pak se rozhodně nepouštějte do budování zahrady na střeše na vlastní pěst. Kromě vyřešení správné hydroizolace či odvodu dešťové vody, je potřeba i kvalitní pokládka geotextilie, drenážní, hydroakumulační a systémové folie a samozřejmě substrátu. I když všechen materiál snadno nakoupíte v prvním hobby marketu, správné položení, pro stoprocentní funkčnost vaší nové zahrady, už taková legrace rozhodně není. Odborná firma však vše zvládne na jedničku.

 

A jestliže jste po přečtení článku smutní, že máte střechu sedlovou, dobře se zamyslete, zda nemáte třeba garáž či dílnu s rovnou střechou. Svůj sen si můžete vybudovat i na nich :)

Názory

Přidat názor