Blog bydlení

Zahrada v anglickém stylu? Žije!

Krásu anglického zahradnického vkusu rozhodně nepřehlédnete, s nadšením jej budete obdivovat a lehce podlehnete jeho kouzlu. Alespoň malý záběr na pěstěnou a barevnou, květenou hýřící zahrádku nechybí v žádném anglickém filmu, ať už je to detektivní seriál nebo dokument. Tuto krásu něžné a rozkvetlé přírody si můžete přesunout i na svou vlastní zahradu.

 

Jednoduchost, cit a barevnost

 

To je hlavní krédo všech anglických zahradníků, kteří se snad s vlohami pro toto umění rodí. Pokusit se o to však můžete i vy, v našich zeměpisných podmínkách – vždyť i my jsme národ zahrádkářů, i když trošku jiného ražení. Komu je však vztah k přírodě blízký, snadno zvládne ukočírovat nejen záhony jahod a rajčat, ale také kvetoucí nádheru okrasných květin. Pro dokonalý výsledek se stačí držet hesla, že v jednoduchosti je krása a s citem kombinovat barevné odstíny různých druhů rostlin, které na sebe můžete rozpustile navázat a vytvořit tak dokonalou atmosféru stále kvetoucí zahrady. Docílit toho, aby se vzájemně střídaly v květenství a zahrada tak hrála po celou sezónu všemi barvami je dobrý odrazový můstek pro perfektní výsledek.

 

Otevřený prostor, který si vychutnáte

 

Přeplácanost v anglickém stylu zahrady rozhodně nehledejte. I když je na první pohled anglická zahrada plná barev, rostlin, keřů a stromů, vždy jsou umístěny po jejích okrajích, vytvářejí zákoutí, ale vždy ponechávají dostatek volného prostoru, který nabízí dostatek místa a prostoru pro vaše pokochání. Pokud máte tu možnost a nutně nepotřebujete svůj pozemek oplocovat, rozhodně to ani nedělejte. Anglickému stylu zahrady sluší zmíněná otevřenost i co se ohraničování a vymezování hranic týká. Když už musíte kvůli domácím mazlíčkům či dětem svůj pozemek oplotit, přistupujte k tomuto úkolu citlivě a volte buď živé ploty nebo nízké kamenné zídky. Kámen jako vítaný motiv anglické zahrady můžete použít také na chodníčky či podlahu terasy.

 

Přírodě sluší příroda sama

 

A opět zde platí heslo, že přirozenost svědčí přírodě ze všeho nejvíce. Kromě udržované a pěstěné zahrady ji není třeba zahrnout přemírou doplňků, ani přepychovým či snad kýčem zavánějícím zahradním nábytkem. Ideálním nábytkem k posezení je stylová dřevěná či kovaná houpačka a stejný materiál je vhodný při volbě židlí, křesílek, pohovek či lenošek – na podsedáky samozřejmě nezapomeňte. Zdobnost přenechejte jiným stylům, v anglickém stylu svou zahradu vyzdobte přírodními solitéry v podobě dokonale upravených živých keřů, které jsou mimochodem skvělou náhražkou také skutečných plotů a dotváří koncepci anglické zahrady. Samozřejmostí a doslova třešničkou na dortu je pak perfektně a bezchybně upravený anglický trávník. I když vám sečení trávy a tvarování dřevin zabere nějaký ten čas, výsledný efekt na sebe nenechá dlouho čekat. A taková pergola z popínavých růží či břečťanu má skutečně něco do sebe a nahradí drahé zahradní doplňky naprosto s přehledem.

 

Názory

Přidat názor