Blog bydlení

Zařizujete úzkou kuchyni? Udělejte z její nevýhody přednost!

Milovníci vaření budou v malé kuchyni  nejspíše trpět. Pokud však vaše záliba vykouzlit z obyčejných surovin excelentní jídlo je skutečně vaší vášní, zvládnete to i v kuchyni jako nudle.  Naše tipy vám v tom pomůžou.

 

Na malou kuchyni se musí rafinovaně 

 

Ten kdo převážně v panelákových domech vymyslel nepochopitelně miniaturní kuchyně, ve kterých se stěží vejde jeden a i mazání chleba je leckdy malé peklíčko, by měl nejspíše dostat pořádně za uši. Tento trend při výstavbě nových bytů se již naštěstí opouští, nebo se alespoň řeší mnohem praktičtěji – malá kuchyň se propojí s obývacím pokojem. Pokud nemáte možnost změnit stavebními úpravami bytu velikost své kuchyně, nebo prostě jen moc nevaříte a  malá kuchyně vám naprosto vyhovuje, poradíme vám pár fíglů, jak si přípravu jídla zpříjemnit.

 

Úzké kuchyni nejvíce sluší přímost

 

A tedy tvar písmene I, a to hlavně v případě, že její šířka je opravdu tristní a dva kuchtíci, když chtějí kolem sebe projít se musí přitulit, což někdy nemusí být na škodu :). V úvahu přicházejí samozřejmě i jiné varianty jako písmeno L, J i U, ale pokud je vaše kuchyně skutečně zoufale malá, volte raději jednoduchost a praktičnost písmene I. Víte-li však již při zařizování, že v kuchyni budete trávit skutečně hodně času a zároveň milujete dostatek pracovní plochy, pak vsaďte spíše na zmíněné varianty a  využijte i nápaditých výsuvných či výklopných pracovních ploch.

 

I v mini kuchyni můžete vařit jako v Alcronu

 

A kromě kvalitních surovin a hlavně vaší šikovnosti, pak postačí úzkou kuchyni prakticky zařídit a nemyslíme jen kvalitní spotřebiče. Z nevýhody malé a úzké kuchyně můžete vykouzlit její největší přednost – i když místa je poskrovnu. Díky praktickému rozmístění pracovních zón budete mít vše po ruce a doslova na dosah ruky. Nejdůležitější prvky jsou bezesporu  pracovní plocha, sporák a dřez. Pracovní plochy byste měli mít právě nejvíce mezi zmíněnou mycí a vařící částí vaší kuchyňské linky, ušetříte své kroky a nebudete muset pro každou maličkost odbíhat na druhý konec linky. Kuchyňské zóny jsou pak převedením teorie do praxe. Na začátku kuchyně je potřeba místo pro uskladnění surovin, následně tedy potřebujeme plochu pro jejich odložení a další zpracování. Tyto suroviny často musíme umýt, následuje tedy kuchyňský dřez. Před samotným vařením v hrnci je potřeba suroviny nakrájet, nastrouhat, zamíchat atd, a tak se hlásí o slovo pracovní plocha nejlépe široká alespoň půl metru. Posledním krokem před servírováním a konzumací je vaření – varná plocha je tedy třešničkou na dortu.

 

Pokud skutečně vaříte často a rádi, vsaďte nejen na kvalitní digestoř, která může být buď součástí skříňky a je tak chytře využit i prostor nad ní, ale také designově nepřehlédnutelná – v tom případě ji volte samostatně a skutečně šik. Nezapomeňte ani na kuchyňské skříňky, ty volte dostatečně prostorné a případně i atypicky vyšší, abyste v nich pohodlně urovnali vše potřebné pro vaše mistrné vaření. A myslete také na dostatečně kvalitní osvětlení, které i v malé kuchyni hraje důležitou roli.

Názory

Přidat názor